Wiadomości
"Żubr przechadzał się po polu pomiędzy Osiedlem a Rogawicą" (fot. Maciej Świętosławski)

czwartek,

18 lipca 2019

17:01

Żubr w okolicach Słupska. "Mamy nadzieję, że się zadomowi. Chcemy podziwiać jego majestat" [FILM]

O pojawieniu się żubra poinformowało Sołectwo Jezierzyce na swoim profilu facebookowym. "Majestatyczne zwierzę" udało się sfilmować.

- Majestatyczny żubr w okolicach Jezierzyc! We wtorek wieczorem można było spotkać przepiękne zwierzę, które wędrowało po naszych okolicach. Żubr przechadzał się po polu pomiędzy osiedlem a Rogawicą. Mamy nadzieję, że to piękne zwierzę na dłużej zadomowi się w naszych okolicach byśmy mogli podziwiać jego majestat. Udostępniamy, żeby każdy mógł zobaczyć ten cud natury - napisał w poście Maciej Świętosławski.

ŻUBR DALEKO OD DOMU?

Komentujący post martwią się, że zwierzę przechadza się samotnie, bez stada. Żubry, kojarzące się przede wszystkim z Puszczą Białowieską, gdzie skupiona jest blisko połowa ich polskiej populacji, pojawiają się także w Bieszczadach, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej, ale też w rejonach Mirosławca, Drawska Pomorskiego oraz Człopy w województwie zachodniopomorskim. Zatem niecodzienny gość może być bliżej "domu" niż się wydaje.W kwietniu ważącego ponad pół tony żubra widziano także na polu rzepaku w miejscowości Bagrędzino - więcej na ten temat >>> TUTAJ.

SĄ TEŻ W GDAŃSKU, ALE...

Żubry do woli można za to podziwiać w kilku miejscach regionu, ale w hodowlach zamkniętych. W ogrodzie zoologicznym w Gdańsku-Oliwie żyje ich dziesięć, w zoo w Człuchowie - trzy, a w podsłupskiej Dolinie Charlotty - cztery osobniki.


Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl