Wiadomości
Dodatkowe pieniądze trafiły na Pomorze po zmianie planu finansowego NFZ (fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

wtorek,

16 lipca 2019

12:05

Więcej pieniędzy dla pomorskich szpitali i przychodni. 83 miliony złotych z NFZ

Są dodatkowe pieniądze na opiekę paliatywną i hospicyjną na Pomorzu, a także dodatkowe środki dla szpitali i przychodni specjalistycznych. Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy w sumie ponad 83 miliony złotych m.in. na leczenie psychiatryczne, rehabilitację, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze.

Jak informuje Mariusz Szymański z gdańskiego oddziału NFZ, ponad 41 mln zł trafi do szpitali, w tym na zabiegi leczenia zaćmy i leczenie onkologiczne. Ponad 17,2 mln zł zostanie przekazanych poradniom specjalistycznym m.in. na leczenie dzieci oraz badania endoskopowe przewodu pokarmowego – kolonoskopię i gastroskopię. 

WIĘCEJ PIENIĘDZY DLA HOSPICJÓW

7 milionów złotych więcej NFZ wyda na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, w tym u dzieci. Za dodatkowe 6,5 miliona złotych zwiększone będą wyceny w ramach rehabilitacji leczniczej. Z kolei 2,7 mln złotych trafi do hospicjów, co poprawi dostępność do opieki paliatywnej. 


Ponad 3,2 mln więcej otrzymają placówki opiekujące się przewlekle chorymi, zwłaszcza korzystającymi z urządzeń do wspomagania oddechu w warunkach domowych. Pomorski NFZ zwiększył też nakłady na dializy i żywienie dojelitowe. Dodatkowe pieniądze trafiły na Pomorze po zmianie planu finansowego NFZ. 


Joanna Matuszewska