Wiadomości
Radio Gdańsk w Rumii (Fot. Radio Gdańsk/Karolina Hasiec)

piątek,

12 lipca 2019

16:13

Nie tylko piątek, ale cały "Lipiec" w Rumi. A tam koncert muzyki filmowej i serial historyczny [DROGI POMORZA]

Plenerowe studio Radia Gdańsk w piątek rozstawiło swój namiot w Rumi. Rozmawialiśmy o nadchodzącym koncercie Beaty Kozidrak z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej i historii miasta. Podpytywaliśmy też o emocje, związane z festiwalem Lipiec w Rumi.

Tegoroczny cykl letnich wydarzeń rozpocznie się 12 lipca o godzinie 20:30 koncertem Beaty Kozidrak z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej pod batutą dyrygenta Przemysława Pasternaka. W pierwszej części występu zabrzmią hity, znane z kultowych produkcji filmowych oraz największe przeboje muzyki rozrywkowej. Natomiast w drugiej części koncertu gwiazda wieczoru, wspólnie z orkiestrą, wykona swoje najbardziej znane utwory. Wydarzenie odbędzie się na boisku przy ul. Bukowej 7 w Rumi.

FESTIWAL ŚWIATA

Kolejną atrakcję tegorocznego Lipca w Rumi 2019 stanowi Festiwal Światła. - Za sprawą specjalnej aparatury park przy Miejskim Domu Kultury zmieni się nie do poznania. Festiwal rozpocznie się 20 lipca o godzinie 22:00 i potrwa do północy - mówiła Anna Borys, rzecznik prasowy miasta.

Ostatnią atrakcją tegorocznej edycji Lipca w Rumi będzie dwudniowy zlot food trucków. 


67136164 367610800618695 1060042712276795392 n-001

Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi w rozmowie z Radiem Gdańsk


"ŚLADAMI DAWNEJ RUMI"


Dariusz Rybacki wyszedł z inicjatywą stworzenia dokumentalnego mini-serialu. Jego celem jest popularyzacja historii miasta. Realizowany jest przede wszystkim z myślą o młodzieży szkolnej oraz osobach interesujących się historią. Nowoczesny format oraz zwięzłość przekazu powodują, że materiał jest podany w przystępnej popularnonaukowej formie. W szerszym ujęciu celem serialu jest budowa tożsamości mieszkańca Rumi. To z kolei może mieć wpływ na kształcenie postaw obywatelskich.

– Nauczyciele mogą wykorzystywać ten materiał jako atrakcyjną formę przedstawienia uczniom lokalnej historii, np. podczas zajęć lekcyjnych – mówi Darek Rybacki, który jest nie tylko twórcą, ale i reżyserem serialu. – Mieszkańcy chcą poznawać historię miasta, na co dowodem mogą być reakcje oraz zainteresowanie dawnymi fotografiami, które co jakiś czas pojawiają się na facebookowym profilu "Miasto Rumia". Za każdym razem zdjęcia te są szeroko komentowane i cieszą się ogromną popularnością – przekonuje reżyser.

 

Karolina Hasiec