Wiadomości
Plaża została poszerzona do około 120 metrów (Fot. Willa Zacisze w Ostrowie)

piątek,

12 lipca 2019

14:20

Był sprzeciw mieszkańców, ale ostatecznie wszyscy są zadowoleni. Ostrowo ma jedną z najszerszych plaż nad Bałtykiem

Jeszcze kilka tygodni temu inwestycja wzbudzała olbrzymie kontrowersje wśród mieszkańców Ostrowa. Szczególnie sprzeciwiali się właściciele pensjonatów, hoteli, barów i restauracji. Ale dzisiaj już nikt nie narzeka. Dzięki refulacji – czyli usypywaniu sztucznej plaży z piasku z dna morza – Ostrowo ma dzisiaj jedną z najszerszych plaż nad Bałtykiem, która od czwartku jest już otwarta.

Plaża o szerokości ok. 120 metrów to raj dla turystów, którzy nie kryją zadowolenia, ale też nie brakuje głosów krytycznych - szczególnie wśród tych osób, które zaczęły urlop dwa tygodnie temu i w weekend będą wracać. - Dobrze, że poszerzają plaże, ale niemal przez cały czas mojego urlopu była ona zamknięta – mówi jeden z naszych rozmówców. - Dopiero w czwartek ją otworzyli, a w niedzielę trzeba już wracać do domu – dodaje.

PIASEK MUSI SIĘ NATLENIĆ

Inni jednak zachwalają szeroką bałtycką plażę, która jest idealnym miejscem do odpoczynku i zabawy dla dzieci. Piasek jest jeszcze nieco szary, ale za kilka tygodni – gdy się odpowiednio natleni – będzie jasny, jak w wielu innych miejscach.

- Jestem bardzo zadowolony z efektów prac, prowadzonych przez Urząd Morski w Gdyni - mówi Roman Kużel, burmistrz Władysławowa. - Dzięki tym pracom plaże w Ostrowie, a niedługo także w Jastrzębiej Górze, będą służyć turystom przez długie lata – tłumaczy.

RAJ DLA POSZUKIWACZY BURSZTYNU

Sam proces refulacji był rajem dla zbieraczy bursztynu. Piasek wypompowany z dna morza na plażę krył prawdziwe bursztynowe skarby – w tym bryły o wartości od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

 

bursztyn copyBursztyn znaleziony na plaży w Ostrowie (Fot. Radio Gdańsk/Piotr Lessnau)

 

 

Piotr Lessnau/mim