Wiadomości
Urzędnicy odwiedzili Skarszewy, Starogard Gdański, Bobowo i Lubichowo (Fot. Radio Gdańsk/Tomasz Gdaniec)

czwartek,

11 lipca 2019

18:56

500+ teraz także na pierwsze dziecko. Pracownicy urzędu wojewódzkiego na Kociewiu informowali, jak można otrzymać świadczenie

Od pierwszego lipca świadczenie 500+ przysługuje wszystkim dzieciom do 18 roku życia. Programem objęto 3 mln 700 tys. dzieci z 2,5 miliona rodzin. Dlatego pracownicy urzędu wojewódzkiego spotkali się z mieszkańcami Kociewia i informowali o programie.

- Dzisiaj odwiedzamy 4 kociewskie miejscowości: Skarszewy, Starogard Gdański, Bobowo i Lubichowo. Wszędzie tam chcemy informować, że od 1 lipca można już składać drogą elektroniczną wnioski na pierwsze dziecko w ramach świadczenia "500 plus". Mieszkańcy pytają nas głównie o to jak, gdzie i kiedy składać wnioski i kiedy będą wypłaty - wyjaśnia Aneta Ziętek-Walenciej z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

6 MILIONÓW DZIECI

Od 1 lipca świadczenie 500+ obejmie wszystkie dzieci mieszkające w Polsce, które nie ukończyły 18 roku życia. To prawie 6 mln dzieci, w tym 2 mln jedynaków. Tylko do tej pory w Starogardzie Gdańskim złożono internetowo 3 tys. wniosków. Jak przyznają urzędnicy, w związku z zainteresowaniem przez pierwszych kilka dni były problemy z serwerami.

- Już nie ma obowiązku meldunkowego, więc wniosek należy złożyć w miejscu, gdzie obecnie przebywamy - mówi Hanna Siwik z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Najczęstszym błędem jest składanie wniosku wyłącznie na pierwsze dziecko. A przecież także wniosek na kolejne dzieci trzeba każdego roku składać. Dla rodziców oznacza to dodatkową pracę, a dla nas dodatkową dokumentację - dodaje urzędniczka.

Od momentu uruchomienia programu do rodzin trafiło niemal 71 mld zł. W efekcie dochód najuboższych rodzin w Polsce, wzrósł o ponad 35 proc.

Tomasz Gdaniec/mar