Wiadomości
Wystarczy sprawdzić, który szpital może przeprowadzić zabieg szybciej (Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

czwartek,

11 lipca 2019

18:06

Czekasz na operację zaćmy? Sprawdź, być może w innym szpitalu przyjmą cię "od ręki"

Od kilku dni do kilku lat czekają Pomorzanie na operację zaćmy. Kolejki jednak nie muszą być długie. NFZ apeluje do pacjentów o zmianę placówek na te, w których na zabieg nie trzeba czekać.
W tej chwili w kolejce do zabiegu zaćmy na Pomorzu czeka 24883 pacjentów. Kolejki nieco przystopowały po zmianie kwalifikacji do zabiegu, która obowiązuje od czerwca 2018 roku. W tej chwili skierowanie dostają Ci pacjenci, którzy już potrzebują operacji, a nie ci, którym wzrok się pogarsza i na zapas zapisali się na zabieg, by później uniknąć kolejki. To znacznie wydłużało czas oczekiwania. Dyrektor pomorskiego oddziału NFZ apeluje, by pacjenci sprawdzili terminy w innych szpitalach w regionie. Niektóre z nich przyjmują właściwie od ręki, podczas gdy w innych na operację trzeba czekać kilka lat.

5 DO... 900 DNI

- Z naszych statystyk z ostatniego tygodnia wynika, że w przypadku stabilnym na operację czeka się 5 dni, ale są podmioty, w których kolejka wynosi ponad 900 dni. Zachęcam tych pacjentów, którzy znajdują się w podmiotach z długim czasem oczekiwania do przeniesienia się do podmiotów, które chętnie wykonają zabiegi "już", a są to zabiegi - przypomnę - nielimitowane – mówi Elżbieta Rucińska Kulesz, dyrektor pomorskiego oddziału NFZ.


Od przyszłego tygodnia gdański oddział NFZ rozpocznie wysyłanie sms-ów do pacjentów, którzy czekają na operację zaćmy. - W treści znajdzie się informacja, że w informatorze o terminach leczenia na stronie NFZ można uzyskać informacje o czasie oczekiwania. Namawiamy tych pacjentów do gruntownego przeanalizowania tych informacji i ewentualnie zmiany świadczeniodawcy. Będzie można przyspieszyć sobie wykonanie tego zabiegu – dodaje Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału NFZ.

WAŻNE SKIEROWANIE

Jeśli pacjent podejmie decyzję o zmianie szpitala, musi odebrać oryginał skierowania i przekazać je do wybranej placówki, gdzie oczekiwanie na zabieg jest znacznie krótsze.

 KLIKNIJ W OBRAZEK, ABY GO POWIĘKSZYĆ

zacma 1

 

zacma 2

 

zacma 3

 

zacma 4

 (Fot. materiały NFZ)

Aleksandra Nietopiel/mar