Wiadomości
Dofinansowanie obejmuje nie tylko autobusy do Gdańska, ale też do Tczewa (fot. arriva.com)

czwartek,

11 lipca 2019

19:35

Gmina Pruszcz Gdański przyznała dotację na dojazdy do szkół. Ale procedury nie ułatwiają życia mieszkańcom

Gmina Pruszcz Gdański wprowadza z nowym rokiem szkolnym "bilet dla ucznia", czyli zwrot kosztów transportu publicznego do kwoty maksymalnej 130 zł miesięcznie. Mieszkańcom nie podoba się sposób dostarczenia dokumentów, by wspomnianą dotację otrzymać. Władze gminy wyjaśniają, że nie mają wyjścia i dla przejrzystości wydatków publicznych trzeba dostarczyć im oryginały.

31 maja władze gminy Pruszcz Gdański przyjęły uchwałę, która z nowym rokiem szkolnym wprowadza program "bilet dla ucznia", czyli zwrot kosztów transportu publicznego do kwoty maksymalnej 130 zł miesięcznie.

Na wsparcie mogą liczyć uczniowie szkół ponadpodstawowych i oddziałów ponadgimnazjalnych w szkołach ponadpodstawowych, zamieszkujący teren gminy.

BEZ DROGI ELEKTRONICZNEJ

Wnioski o przyznanie uprawnienia można składać w dniach od 3 do 15 lipca br. w Urzędzie Gminy (w biurze podawczym na parterze). W przypadku złożenia wniosku po terminie, świadczenie będzie przysługiwało od 1 dnia miesiąca następującego po uprawomocnieniu się decyzji administracyjnej.

Sęk w tym, że aby otrzymać dofinansowanie, trzeba dostarczać osobiście zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły, a także potem faktury zakupu biletów. Nie można tego zrobić drogą elektroniczną. To komplikuje życie. - Dlaczego gmina Pruszcz Gdański uprzykrza życie obywatelom? - zastanawia się Jakub Chabik, mieszkaniec gminy.


CHODZI O PRZEJRZYSTOŚĆ WYDATKÓW


Władze gminy są jednak w tej kwestii nieugięte. - Mieszkańcom naszej gminy zalecamy w tej sytuacji wysłać dokumenty pocztą. My wydatkujemy pieniądze publiczne i musimy dokonać pełnej staranności wydatkowania ich - mówi Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański.

Władze samorządu spodziewają się, że z dofinansowania skorzysta około 2 tysiące dzieci. Dofinansowane będą dla nich przejazdu autobusami miejskimi z Gdańsk, pociągami czy nawet autobusami miejskimi z Tczewa. Dotacja obejmie też drobnych małych przewoźników.

 

Maciej Naskręt/mili