Wiadomości
- Obecna koncepcja jest znacznie bardziej efektywna - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni (Fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange)

czwartek,

11 lipca 2019

15:21

Powstanie, ale koncepcja będzie okrojona. Za cztery lata Witomino ma mieć swoją obwodnicę

Gdynia wybuduje obwodnicę Witomina, która ma rozwiązać problemy komunikacyjne mieszkańców zachodnich dzielnic. W czwartek niezwłoczne przystąpienie do przygotowania inwestycji zapowiedział prezydent Wojciech Szczurek.
Obwodnica Witomina połączyć ma leśny odcinek ul. Chwarznieńskiej z ul. Kielecką, w którą wpinać się będzie mniej więcej w jej połowie. Na mającej 2,5 kilometra trasie powstaną po dwa pasy jezdni w obu kierunkach. Wybudowany zostanie też jeden wiadukt - nad ul. Witomińską.

STARA KONCEPCJA, NOWE ZMIANY

To powrót do koncepcji sprzed kilku lat. Według przygotowanego wówczas kosztorysu, budowa pochłonąć miała ok. 200 milionów złotych. Przekraczało to możliwości finansowe miasta, więc z pomysłu się wycofano. Teraz jednak miasto liczy, że obwodnicę uda się wybudować za jedną trzecią tej kwoty.

obwodnicawitomina
KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ (Fot. mat. prasowe)

- Obecna koncepcja jest znacznie bardziej efektywna - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni. - Przede wszystkim zrezygnowaliśmy z budowy wielu wiaduktów i innych rozwiązań generujących dodatkowe koszty. Wykonamy jedynie wiadukt nad ul. Witomińską i kolejny, pieszo - rowerowy, na terenach leśnych. Prace prowadzone będą w ramach tzw. "niwelaty", czyli po prostu tyle ziemi, ile będziemy potrzebowali, tyle usuniemy i wykorzystamy do wyrównania terenu. Kolejna kwestia, która znacznie obniża koszt prac to fakt, że nie będziemy musieli płacić za wycinkę drzew, co umożliwiają nam obecne przepisy. Podkreślę też, że nasza ingerencja w tereny zielone będzie możliwie jak najmniejsza. Przygotowana koncepcja została pozytywnie zaopiniowana przez przedstawicieli Lasów Państwowych – dodaje wiceprezydent Łucyk.

KONIEC ZA CZTERY LATA?

Według urzędników jest szansa, że Obwodnica Witomina powstanie w ciągu czterech lat. Jednocześnie władze Gdyni zapowiedziały, że nie wycofują się z planu przebudowy ul. Chwarznieńskiej i ul. Hodowlanej na Witominie. Przetarg na przebudowę tej drugiej ogłoszony ma być do końca wakacji. A ul. Chwarznieńska wprawdzie nie zostanie poszerzona, jak wcześniej planowano, ale zostanie zmodernizowana, a wzdłuż niej wybudowana zostanie droga rowerowa.

Marcin Lange/mar