Wiadomości
Zdjęcie z Gdyni na chwilę przed silną ulewą (Fot. Słuchaczka Magda)

środa,

10 lipca 2019

17:45

Politechnika Gdańska i IMGW łączą siły, żeby precyzyjniej przewidywać pogodę

Uczelnia wniesie do projektu kompetencje, a instytut wskaże obszary, w których należy działać. Umowę o współpracy podpisały w środę Politechnika Gdańska i Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
- Zmierzamy do tego, żeby wykorzystać te wszystkie możliwości, które są w miejscach naszego kraju, w różnych ośrodkach, by nasze prognozy realizowane przez instytut były jeszcze lepsze, bardziej praktyczne i dokładne - wyjaśnia dr Przemysław Ligenza, dyrektor IMGW.

POLITECHNIKA ZAPEWNI NAUKOWCÓW 


- My dostarczamy kompetencje informatyczne i naukowców do procesów modelowania, a IMGW bardziej wskazuje nam, gdzie jest potrzeba, czy to ma być wilgotność gleby, czy przewidywanie pogody dla dronów czy fotowoltaicznych urządzeń, które znajdują się na domach - dodaje rektor Politechniki Gdańskiej profesor Krzysztof Wilde. Naukowcy będą też rozwijać modele prognostyczne i tworzyć nowe metody analizy danych.

WYMIANA DANYCH

Współpraca pomiędzy PG a IMGW pozwoli na wymianę danych i produktów pochodzących z numerycznych modeli prognozy pogody. Naukowcy będą też rozwijać modele prognostyczne wysokiej rozdzielczości czasowo-przestrzennej, tworzyć nowe metody analizy danych oraz organizować seminaria i szkolenia.

Aleksandra Nietopiel/mim