Wiadomości
Gminy mają pomóc w zmniejszaniu liczby "kopciuchów" fot. canva.com

środa,

10 lipca 2019

17:00

Żeby złożyć wniosek o wymianę starego pieca, nie musisz przyjeżdżać do Gdańska. Załatwi to gmina

W 30 gminach Pomorza będzie można składać wnioski o dofinansowanie do wymiany starych pieców opalanych miałem - tzw. kopciuchów. To efekt porozumienia Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku z samorządami. Dotąd podania można było składać tylko w Gdańsku.

W środę władze Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku podpisały porozumienie z władzami 30 gmin z Pomorza w zakresie realizacji rządowego programu "Czyste Powietrze". Od lipca ma to poprawić efektywność programu i polepszenie jego realizacji. Do tej pory zainteresowane wymianą pieców osoby musiały przyjeżdżać do Gdańska.

MA BYĆ SPRAWNIEJ 

 


- Dotychczas spłynęło do nas 4,5 tys. wniosków o dofinansowanie wymiany instalacji grzewczych. Program ruszył we wrześniu 2018 r. Chcemy to teraz usprawnić - mówi Maciej Kazienko, prezes Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki .

Do rozdysponowania są niemałe pieniądze - ok. 100 miliardów złotych w czasie 10 lat na terenie całego kraju. Natomiast na Pomorzu zapisano kwotę ok. 50 milionów złotych w 2019 r.

POPRAWI SIĘ JAKOŚĆ POWIETRZA W KRÓTSZYM CZASIE

Są szanse na darmowe wymiany pieców. Dla przykładu mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego z uwagi na już obowiązujące dofinansowanie w wysokości 50 proc. z gminnych środków, do wymiany starych pieców tzw. kopciuchów, w połączeniu ze środkami funduszu, będą otrzymywać pełen zwrot inwestycji.

Nadmieńmy, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki dofinansuje wymianę starych źródeł ciepła na węzły cieplne, pompy ciepła, kotły gazowe lub olejowe.

Maciej Naskręt/mmt