Wiadomości
Część plaż w Trójmieście ma specjalne udogodnienia dla niepełnosprawnych (Fot. Radio Gdańsk/Karolina Hasiec)

środa,

10 lipca 2019

15:16

Amfibie wodne i nowe układy podestów. Trójmiejskie plaże bez przeszkód dla niepełnosprawnych

Popływać w Bałtyku, powygrzewać się w słońcu na plaży. Większość z nas może bez problemów pozwolić sobie na taki luksus. Ale nie oni, osoby z niepełnosprawnościami. Na szczęście dzięki akcji "Bliżej wody" to się zmienia. Widać to na trójmiejskich plażach.
Akcja "Bliżej wody" jest dedykowana osobom z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunom. W jej ramach na trójmiejskich plażach powstają specjalne udogodnienia - tak już jest w Sopocie, na gdańskich Stogach, przy molo w Brzeźnie oraz na plażach w Gdyni.

LEKKIE, WYGODNE, BEZPIECZNE

W ramach akcji kąpieliska udostępniają m.in. bezpłatne, specjalistyczne wózki-amfibie. Ułatwiają one osobom niepełnosprawnym przemieszczanie się po piasku oraz umożliwiają bezpośredni kontakt z wodą. - Są lekkie i wygodne. Dają również możliwość zanurzenia się oraz swobodnego unoszenia na wodzie. Nad bezpieczeństwem korzystających z wózka czuwają specjalnie do tego przeszkoleni ratownicy, u których zgłaszamy chęć skorzystania z takiego urządzenia - mówi Anna Kowalewska, która regularnie korzysta z udogodnień na gdańskich plażach. Wózek kąpielowy jest dostępny również w Sopocie na plaży, przy wejściu nr 41.

130777-001

Bezpłatne specjalistyczne wózki-amfibie. Ze względu na dużą liczbę chętnych, lepiej wcześniej zadzwonić


Korzystanie z amfibii jest nieodpłatne, ale ze względu na dużą liczbę chętnych, warto zgłosić wizytę  pod numerem telefonu 609 680 820 lub 58 550 12 15.

PODJAZDY PRZYJAZNE NIEPEŁNOSPRAWNYM

Z kolei na plaży przy Hotelu Sheraton w Sopocie zainstalowany został dodatkowy podest, umożliwiający osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim dotarcie w głąb plaży publicznej, około 15 metrów od linii brzegowej. W tym roku udało się dodatkowo złożyć układ podestów w taki sposób, by wyeliminować potrzebę instalacji schodów i zamontować zjazd dla osób niepełnosprawnych. Wkrótce powstanie także podjazd do toalety.

Przy Hotelu Haffner w kurorcie dostępny jest podjazd dla osób niepełnosprawnych przy portalu wejściowym, są też ścieżki komunikacyjne i tarasy wykonane z desek kompozytowych, które pozwalają na swobodny przejazd wózkiem inwalidzkim oraz jest też specjalnie przystosowana toaleta.


W Gdyni niepełnosprawni mają możliwość skorzystania z dwóch niedawno wyremontowanych kładek. Biegną one z bulwaru Nadmorskiego na plażę, do placu zabaw oraz, co pozwala spędzić czas niemal nad samym brzegiem. 33-metrowa kładka znajduje się również na plaży w Orłowie.

Karolina Hasiec/mmt