Wiadomości
Jarosław Sellin twierdzi, że specustawa generalnie rozwiąże problem własnościowy na półwyspie Westerplatte (Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

wtorek,

09 lipca 2019

14:13

Sellin przed posiedzeniem komisji ws. budowy muzeum Westerplatte: "Chcemy je tworzyć razem z miastem Gdańsk". Opozycja odpowiada

- Chcemy zbudować Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. razem z miastem Gdańsk. To ważne miejsce dla Polski - podkreślił we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin tuż przed posiedzeniem senackiej komisji kultury dot. budowy plenerowego muzeum na Westerplatte.

We wtorek senacka komisja kultury i środków przekazu zajmie się specustawą, która zakłada usprawnienie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Przed posiedzeniem komisji Jarosław Sellin powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że nadal czeka na odpowiedź prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz w sprawie oddelegowania przez nią czterech przedstawicieli do Komitetu Budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Jak podkreślił, ma to być komitet decyzyjny, który „będzie miał wpływ na to, jak to muzeum plenerowe będzie wyglądało” – tłumaczył wiceminister.


ROZWIĄŻE NIE TYLKO PROBLEM GRUNTÓW

Polityk zapytany, czy rząd może ewentualnie wycofać się ze specustawy, odparł, że rozwiąże ona wiele problemów.

- Ta specustawa załatwia generalnie problem własnościowy na półwyspie Westerplatte, a nie tylko problem gruntów, które należą do miasta Gdańska, bądź są zarządzane przez miasto Gdańsk w imieniu Skarbu Państwa - mówił Jarosław Sellin. Wiceminister kultury zaznaczył jednocześnie, że to muzeum powinno być plenerowym muzeum pola bitwy, rozłożonym na całym terenie.

MA UKAZAĆ HEROIZM POLSKICH ŻOŁNIERZY

Specustawę, która zakłada usprawnienie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku, Sejm przyjął w czwartek. Autorzy projektu chcą m.in., by Westerplatte, lepiej niż dotychczas, ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Ich zdaniem, teren ten nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci. Specustawa określa m.in. inwestycje w zakresie budowy muzeum plenerowego, w tym roboty budowlane, dostawy lub usługi z tym związane, a także jego lokalizację na terenie obejmującym obszar położony na półwyspie Westerplatte.

"WSPÓLNOTA WZMACNIANA, A NIE ROZBIJANA"

Ustawa, a wcześniej projekt autorstwa posłów PiS, jest krytykowana przez opozycję oraz władze Gdańska. Zdaniem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, to próba przejęcia Westerplatte przez władzę centralną. Tego samego zdania jest wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który odniósł się do słów wiceministra Sellina już podczas posiedzenia senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, która zajmuje się specustawą, zakładającą usprawnienie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku.

 

mid-19709138

Senator Bogdan Borusewicz podczas posiedzenia senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu (fot.) PAP/Wojciech Olkuśnik)

 

- Wiceminister Sellin jest pełen dobrej woli. Chce porozumienia, nawet zaproponował rozwiązanie, czyli komitet, do którego weszliby także przedstawiciele Gdańska. Dobrze panie ministrze, a gdzie to jest w ustawie? Ma pan taką poprawkę, która wskaże takie kompetencje tego komitetu? – pytał Sellina.

- Panie ministrze, rząd to tylko część obywateli. Pan powinien dbać, aby przy tego typu dyskusjach, które dotyczą najbardziej ważnych i symbolicznych miejsc dla naszej historii, aby ta wspólnota była wzmacniania, a nie rozbijana - stwierdził polityk PO. Jak wskazał, specustawa była przewidziana do szczególnie ważnych inwestycji gospodarczych. - Z tej specustawy tworzy pan narzędzie do niszczenia tego, co zostało zbudowane - ocenił wicemarszałek Senatu.

PAP/oprac. mkul