Wiadomości
Mniej więcej w tym miejscu miałaby się pojawić nowa trasa na lotnisko (Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)

wtorek,

09 lipca 2019

09:53

Kaszubi potrzebują lepszego dojazdu na gdańskie lotnisko? Setki osób podpisują się pod petycją w tej sprawie

Budowy drogi łączącej Kaszuby z lotniskiem w Gdańsku chce radny powiatu kartuskiego Andrzej Bystron. Samorządowiec wystosował petycję w tej sprawie.
Jak mówi, odkąd 10 lat temu w czasie rozbudowy terminalu zamknięto przejazd starą ulicą Słowackiego od strony Rębiechowa, podroż dookoła - przez ulice Nowatorów i Budowlanych - znacznie się wydłużyła.
 
DLA MIESZKAŃCÓW KASZUB

Samorządowiec uważa, że budowa drogi ze wsi Rębiechowo do portu lotniczego należy się Kaszubom. - Pięć milionów pasażerów w 2018 roku to nie tylko mieszkańcy Trójmiasta oraz Warmii i Mazur. To także mieszkańcy Kaszub centralnych i dlatego w petycji jest prośba do prezydent Gdańska, ale też starostów powiatów kartuskiego, kościerskiego, chojnickiego i bytowskiego oraz gminy Żukowo - mówi.

stara droga lotnisko
Wcześniej tutaj można było skręcić na lotnisko. Droga została jednak zamknięta 10 lat temu (Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)

"NAJWAŻNIEJSZA WOLA GDAŃSKA"


Andrzej Bystron podkreśla, że chodzi o jednojezdniową, około półtorakilometrową drogę biegnącą na przedłużeniu ulicy Piaskowej, po północnej stronie linii PKM. - Zadanie jest na tyle duże, że można wspólnie zawnioskować o wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych od wojewody pomorskiego. Byłoby łatwiej, gdyby nasz powiat był liderem w tym zadaniu. Tylko najważniejsza jest wola Gdańska - podkreśla.

Pod umieszczoną w internecie petycją podpisało się prawie 800 osób. Można ją znaleźć >>> TUTAJ.

Drogą z Miszewa przez Banino do Rębiechowa przejeżdża w ciągu doby ponad 15 tysięcy aut.

 

11 lipca b.r. do sprawy odniosło się gdańskie lotnisko. Poniżej publikujemy całą treść oświadczenia:

Portu Lotniczy Gdańsk o bezpośrednim połączeniu drogowym lotniska z Rębiechowem

Władze Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy pragną podkreślić, że zamknięcie w 2010 roku ulicy Słowackiego umożliwiło budowę nowego terminalu pasażerskiego T2 i płyty postojowej lotniska. Te inwestycje zostały zrealizowane przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Dzięki nim, lotnisko było w stanie obsłużyć tak dużą liczbę zawodników, kibiców i turystów, którzy przyjechali na Euro. Bez zamknięcia ul. Słowackiego w starym jej przebiegu nie byłoby możliwe rozwijanie Portu Lotniczego.

Dystans pomiędzy miejscowością Rębiechowo, a węzłem Matarnia po zmianie organizacji drogowej wydłużył się niewiele ponad kilometr, co jest niewielką uciążliwością. Mówienie więc o trudnościach w dotarciu na lotnisko jest nieuzasadnione.

Kompensując niedogodności mieszkańców Kaszub, wynikające z zamknięcia ul. Słowackiego, Gmina Miasta Gdańska na własny koszt przeprowadziła duże prace przy ulicy Nowatorów. Droga ta została poszerzona do 7 metrów, została pokryta dobrą nawierzchnią, bo wcześniej mieszkańcy narzekali, że jest wąska i zbyt dziurawa. Dodatkowo wybudowano chodnik i ścieżkę rowerową wzdłuż całego odcinka do Banina. Ponadto zbudowano nowoczesne, duże rondo „turbinowe”, dzięki któremu usprawniono ruch drogowy z różnych kierunków kaszubskich w stronę centrum Gdańska. Remont Nowatorów poprawił komfort komunikacyjny wielu wsi położonych w tej okolicy. To było duże i ważne zobowiązanie i miasto się z niego wywiązało. Całkowity koszt tych drogowych prac wyniósł około 30 mln. zł

i został w całości sfinansowany przez Gminę Miasta Gdańska.

Żeby dziś połączyć Rębiechowo bezpośrednio z lotniskiem, trzeba wybudować zupełnie nowy odcinek drogi ( pociągnięcie nitki po starej trasie nie jest możliwe ze względu na dokonane już inwestycje na lotnisku, jw.). Budowa takiej drogi byłaby bardzo trudna ze względu na biegnącą przy lotnisku Pomorską Kolej Metropolitalną. W Rębiechowie kolej rozjeżdża się na dwa kierunki: gdyński i kartuski. Włączenie nowej nitki Słowackiego do istniejącego układu komunikacji kolejowej wiązałoby się z koniecznością wybudowania dwóch nowych wiaduktów kolejowych. Byłby to wielki koszt inwestycji, którego poniesienie wydaje się nieracjonalne.

Dodatkowo byłaby to droga niezwykle podatna na zatory oraz przyczyniająca się do powstawania kolejnych korków, wchodząc

w lotniskowy węzeł drogowy i łącząc się z napływającym potokiem pojazdów, przyjeżdzających od strony dwupasmowej ulicy Słowackiego. To mogłoby powodować utrudnienia w komunikacji wokół lotniska zarówno dla pasażerów jak i osób dojeżdżających z Kaszub.

Gmina Miasta Gdańska kosztem 9,2 mln. zł wybudowała węzeł integracyjny wraz z parkingiem przy stacji PKM Rębiechowo. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy Kaszub mogą szybko i komfortowo dojechać do lotniska i do Trójmiasta, zostawiając na węźle przesiadkowym swój samochód i przez to nie generując korków w Trójmieście. Pomorska Kolej Metropolitarna została również stworzona z myślą o dobrym skomunikowaniu Kaszub z lotniskiem. Port Lotniczy Gdańsk namawia do jak najczęstszego korzystania z PKM przed i po podróży lotniczej.

Naszym zdaniem, wysiłek Gminy Miasta Gdańska włożony w usprawnienie dojazdu do lotniska dla mieszkańców Kaszub był znaczny i jest on wystarczający do sprawnej komunikacji. Warto też podkreślić, że nowy układ drogowy jest przystosowany do układu, jaki będzie funkcjonował po wybudowaniu Obwodnicy Metropolitarnej. To na tej bardzo potrzebnej inwestycji powinni się dzisiaj skupić wszyscy zainteresowani sprawnym połączeniem Kaszub z lotniskiem i Trójmiastem.

Port Lotniczy Gdańsk

Sebastian Kwiatkowski/mili