Wiadomości
Prof. Lech Kaczyński był blisko związany z Gdańskiem (Fot. Agencja KFP/Andrzej. J. Gojke)

piątek,

28 czerwca 2019

17:36

Prof. Lech Kaczyński honorowym obywatelem Gdańska? "To miasto ukształtowało jego karierę naukową i polityczną"

Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych złożył do Rady Miasta Gdańska petycję o nadanie prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu tytułu honorowego obywatela miasta. W środę 26 czerwca pismo zostało zarejestrowane w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Miasta Gdańska.

"Prezydent RP Profesor Lech Kaczyński był jednym z najbardziej zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej w Polsce. Jako wzorowy mąż stanu i prawdziwy patriota, do końca pozostał wierny swoim ideałom. Gdańsk był w życiu Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego szczególnie ważnym i pięknym miastem, to miasto ukształtowało jego karierę naukową i polityczną" - czytamy w petycji.

"WPISAŁ SIĘ TRWALE W DZIEJE GDAŃSKA"

Wnioskodawcy podkreślili, że Lech Kaczyński "swoją piękną bohaterską kartą wpisał się trwale w dzieje miasta Gdańska".

W piątek Dyrektor Biura Rady Miasta Gdańska Piotr Spyra powiedział, że petycja stowarzyszenia, zgodnie z przepisami prawa, zostanie rozpatrzona przez radnych w ciągu 3 miesięcy. Najpierw pismo trafi do komisji Rady Miasta Gdańska, które sprawdzą, czy petycja jest zgodna z obowiązującą w mieście procedurą przyznawania honorowego obywatelstwa miasta Gdańska.

34-OSOBOWA RADA

W 34-osobowej Radzie Miasta Gdańska Koalicja Obywatelska ma 15 radnych, Prawo i Sprawiedliwość - 12, a bezpartyjne stowarzyszenie "Wszystko dla Gdańska" - 7. Miastem rządzi koalicja Koalicja Obywatelska i Wszystko dla Gdańska.

PAP/mkul