Wiadomości
Nagrodę odebrali marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i zastępca prezydenta Gdańska do spraw gospodarczych Alan Aleksandrowicz (Fot. Radio Gdańsk/Maria Anuszkiewicz)

środa,

26 czerwca 2019

19:18

Za wsparcie przedsiębiorców i współpracę regionu z miastem. Pomorskie i Gdańsk z nagrodą w Brukseli

Za współpracę regionu z miastem, zachęcanie zagranicznych inwestorów do realizowania projektów czy edukację dla biznesu. Między innymi te działania Pomorskiego i Miasta Gdańska zostały docenione w Brukseli. Nagrodę Europejski Region Przedsiębiorczości 2020 podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów odebrali marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska do spraw gospodarczych.

WALKA O TALENTY

- Cechą efektywnej strategii rozwoju jest umiejętność elastycznego reagowania na zmieniającą się rzeczywistość. Jednym z takich wyzwań obecnych czasów, kluczowych zwłaszcza dla rozwoju gospodarki, jest narastająca walka o talenty. Głęboko wierzę w skuteczność wizji regionu otwartego na ludzi z zewnątrz, wspierającego różnorodność jako jeden z katalizatorów innowacji i postępu - mówił podczas uroczystości wręczenia nagrody marszałek.

Podkreślił, że wspólnota oparta na solidarności ma szczególne znaczenie, a wyróżnienie jest traktowane jako wyjątkowe zobowiązanie. - Zobowiązanie wykraczające daleko poza czysto gospodarczy aspekt polityki wspierania przedsiębiorczości. Zobowiązanie, które skupiać się będzie na zapewnieniu sprawiedliwych i inspirujących warunków rozwoju dla wszystkich bez wyjątku mieszkańców Pomorza, także tych, których dzisiaj potocznie nazywa się migrantami - dodał.

MIASTO I REGION RAZEM

Nagrodę przyznano wspólnie Pomorskiemu i Miastu Gdańsk. Jak mówił marszałek, nominacja jest docenieniem dobrej współpracy między nimi. - To wspólne funkcjonowanie w Agencji Rozwoju Pomorza, utworzenie Invest In Pomeranii, to także takie działania, które edukują młodzież, jak Business Week. To są również, tworzone dla potrzeb mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, uprzywilejowane obszary inwestycyjne. Te działania zostały dość dobrze ocenione i wskazano, że to, co jest niezwykle nowatorskie w Europie, to że region, wspólnie z miastem, bardzo blisko współpracują na rzecz osiągnięcia tych celów - mówił marszałek w rozmowie z Radiem Gdańsk.

- Staramy się, wykorzystując różne instrumenty, w tym takie projekty jak Poland Prize, dedykowane i przygotowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, pozyskiwać również przedsiębiorców, startupy, innowacyjne pomysły spoza Pomorza do Gdańska - mówił Alan Aleksandrowicz.

Jak podkreślił, jego zdaniem Pomorze i Gdańsk mają wszystkie cechy, które pozwalają być miejscem atrakcyjnym dla ludzi młodych, którzy szukają pomysłu i miejsca do życia. - Fajnie być w tym gronie: Göteborga, na który zawsze spoglądamy i staramy się wdrażać różne pomysły, które już w jakiś sposób zaistniały w Skandynawii, szczególnie na przykład w porcie, i Nawarry, która jest bardzo rozwiniętym i nowoczesnym regionem Hiszpanii - podkreślił w rozmowie z Radiem Gdańsk Alan Aleksandrowicz.


NIE TYLKO TWARDE DANE

– Myślę, że o nagrodzie zadecydowały nie inwestycje, jak by się to mogło wydawać z danych, a nasze umiejętności i kompetencje miękkie – mówił Ludwik Szakiel, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Razem z Gdańskiem pokazaliśmy, że dwa słowa są dla nas szczególnie ważne. To solidarność i współpraca. Zasoby ludzkie to dla nas priorytet, dlatego wpieramy również migrantów, licznie przybywających do naszego województwa – podkreślił Szakiel.

Przedstawiciele Komitetu Regionów przyznali dodatkowe punkty za wspólną wizję polityki wsparcia przedsiębiorczości województwa pomorskiego wraz z Miastem Gdańsk, wskazującą na wielopoziomową współpracę w regionie na rzecz rozwoju firm. Ponadto, jako jeden z nielicznych regionów, Pomorskie zostało zostało nagrodzone tytułem EER już za pierwszym podejściem.

Nagrodę Europejski Region Przedsiębiorczości do tej pory w naszym kraju otrzymała tylko Małopolska w 2016 roku. Oprócz Pomorza, nagrodę otrzymały również hiszpański region Nawarra i Göteborg w Szwecji.

Nagroda "Europejski Region Przedsiębiorczości" (ERP) to inicjatywa Komitetu Regionów służąca wyłanianiu i nagradzaniu regionów i miast UE o wyróżniającej się i wychodzącej w przyszłość strategii rozwoju przedsiębiorczości, bez względu na ich wielkość, zamożność czy konkretne kompetencje. Obszary, które przedstawią najbardziej wiarygodną, zauważalną, przyszłościową i obiecującą strategię polityczną, otrzymują w danym roku tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości (ERP).​

Maria Anuszkiewicz