Wiadomości
Ofiarami w Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku były dwie 13-latki i jedna 15-latka (Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

środa,

26 czerwca 2019

13:12

Prokurator domaga się większej ochrony pacjentów szpitala psychiatrycznego na gdańskim Srebrzysku

Prokurator Okręgowy domaga się pilnych działań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom w Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku. To reakcja na trzy przypadki molestowania seksualnego i zgwałcenia małoletnich pacjentek.

We wtorek ujawniliśmy, że ofiarami 37-latka padły dwie 13-latki, a wcześniej 25-latek miał zgwałcić 15-latkę. Obaj podejrzani są w areszcie. Działo się to na oddziale dla dorosłych, gdzie umieszczono nastolatki. Na dziecięcym brakowało miejsc. 

"UCHYBIENIE, KTÓRE SPRZYJA PRZESTĘPSTWOM"

- Prokurator okręgowy wystąpił do urzędu marszałkowskiego i NFZ o zdecydowaną reakcję - tłumaczy Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku - Zauważył, że taka organizacja przyjęć wewnątrz szpitala niestety stanowi jakieś uchybienie, które wręcz sprzyja popełnianiu przestępstw. W związku z tym, nie czekając jeszcze na wyniki postępowań, skorzystał z przysługującego uprawnienia i skierował wystąpienie do tych instytucji w celu podjęcia stosownych działań kontrolnych i wyciągnięcia wniosków z zaistniałej sytuacji tak, aby w przyszłości nie dochodziło do tego typu zdarzeń - mówił Mariusz Duszyński.

REAKCJA MARSZAŁKA SENATU

Urząd marszałkowski cały czas prowadzi kontrolę w placówce. Do sprawy odniósł się dziś marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

- Ta kontrola musi być wykonana bardzo wnikliwie. W tym szpitalu po raz drugi doszło do takiego zdarzenia. Muszą być wyciągnięte odpowiednie wnioski, a podjęte kroki wręcz drastyczne - mówił marszałek Karczewski.

We wtorek dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego zdecydowała, że nieletni nie będą przyjmowani na szpitalne oddziały dla dorosłych.

Grzegorz Armatowski/mkul