Wiadomości
Za skorzystanie z miejskiej toalety trzeba będzie zapłacić ok. 2 zł (fot. Radio Gdańsk/Piotr Puchalski)

poniedziałek,

24 czerwca 2019

15:35

Sopot stawia dwie z obiecanych czterech miejskich toalet. Kiedy pojawią się kolejne? "Mieszkańcy protestowali"

Miały powstać cztery, powstanie pięć, ale tylko dwie przed szczytem sezonu. Chodzi o nowe miejskie toalety w Sopocie budowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dwie z nich zostaną ustawione we wtorek rano.

Nowe toalety budowane w ramach Budżetu Obywatelskiego zostaną postawione przy skrzyżowaniu ulic Ceynowy i Powstańców Warszawy oraz przy ulicy Bitwy pod Płowcami. Urząd tłumaczy, że w dwóch przypadkach opóźnienia są spowodowane protestami mieszkańców.  

PROTESTY MIESZKAŃCÓW

- Przy ulicy Emilii Plater, w wyniku protestu mieszkańców, trzeba było przesunąć toaletę bliżej ulicy Bitwy pod Płowcami, co wymagało stworzenia na nowo dokumentacji, łącznie z uzgodnieniami z pozostałymi gestorami sieci i innymi podmiotami. W pierwszej połowie tego tygodnia złożony zostanie wniosek na pozwolenie na budowę, tak, żeby jeszcze w wakacje ta toaleta mogła powstać. Trochę gorzej jest w przypadku toalety przy ul. Sobieskiego i Chopina, bo w wyniku protestu mieszkańców ta toaleta zostanie przeniesiona bliżej skrzyżowania ulic Chopina i Grunwaldzkiej. Wystąpiliśmy do Energii o warunki techniczne, żeby jesienią tego roku toaleta mogła stanąć. Dodatkową toaletą będzie toaleta przy przystanku SKM Sopot Kamienny Potok. Ta powstanie we wrześniu - mówi Anna Dyksińska z Urzędu miasta w Sopocie.

OCZEKIWANIA KONTRA RZECZYWISTOŚĆ

Przetarg na budowę czterech toalet został rozpisany w ubiegłym roku. Urzędnicy mieli nadzieję, że zgłosi się dużo oferentów, a toalety powstaną do końca listopada. Tak się nie stało. W lutym urząd miasta informował, że moduły toalet są już zamówione, chociaż ich projekty wymagają zmian. Tym razem zakładano, że toalety da się zbudować do majówki.

Urzędnicy tłumaczą, że w czasie sezonu miasto ma zabezpieczoną ilość toalet. - Każdy z gestorów, który dzierżawi wzdłuż plaży obiekty gastronomiczne, ma w umowie wpisany obowiązek udostępniania toalety dla turystów i gości. Takich punktów wzdłuż plaży jest około 25 - mówi Anna Dyksińska.

PROBLEM POJAWIA SIĘ PO SEZONIE

Problem pojawia się po sezonie, kiedy obiekty tymczasowe są zamykane. Wówczas kłopot mają mieszkańcy, którzy wyszli na spacery oraz osoby, które przyjeżdżają do sanatoriów. Latem niektórzy z turystów nie wiedzą natomiast, że mogą skorzystać z toalet w nadmorskich lokalach (za opłatą), nawet jeśli niczego w nich nie zamawiają.

Koszt budowy nowych szaletów to 836 tys. zł. Za skorzystanie z nich będzie trzeba zapłacić ok. 2 zł.

Sopockie plaże czyste i bezpieczne? Sprawdź, co przygotowano >>> TUTAJ

Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl