Wiadomości
"Na rydwanie znajduje się dwa napisy w języku arabskim oraz napisy stworzone przez mieszkańców Londynu" (Fot. rajkowska.com)

poniedziałek,

24 czerwca 2019

13:19

Gdańsk wydał prawie 150 tysięcy złotych na rydwan. Tak, NA RYDWAN. Zapytaliśmy, dlaczego

147 600 zł - tyle Urząd Miejski w Gdańsku wydał na dzieło Joanny Rajkowskiej "Rydwan". W świecie sztuki ceny potrafią zaskoczyć, ale w tym wypadku cena wydaje się być lekko nieadekwatna. Zasadne jest także pytanie - czy Gdańsk nie ma ważniejszych, publicznych wydatków?

"Rydwan" został zakupiony przez władze miasta 20 września ub.r. Stroną sprzedającą była firma Letrangere Limited z Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, rydwan zakupił Wydział Programów Rozwojowych. Listę umów cywilno-prawnych realizowanych przez Urząd Miejski w Gdańsku w roku 2018 można zobaczyć TUTAJ.

 

rydwan fakturaŹródło: gdansk.pl


ZMATERIALIZOWANY SEN

"Początki projektu Rydwan wiążą się ze snem artystki, która została zaproszona na śniadanie do Galerii Serpentine i zaspała. Obraz ze snu przedstawiał mały, dwukołowy pojazd ciągnięty przez konie, nieco zagubiony wśród wielkiej ilości samochodów na Edgware Road" - czytamy w opisie dzieła na stronie internetowej artystki.

"Projekt polegał więc na zmaterializowaniu snu: budowie rydwanu, wynalezieniu dzisiejszej jego formuły bez konkretnego historycznego wzorca; rydwanu oddanego następnie w użytkowanie ludziom w dzielnicy zlokalizowanej w pobliżu Edgware Road w Londynie. Rydwan został wyrzeźbiony z litego drewna przez partnera artystki i nią samą, a następnie pomalowany na złoty kolor, z czerwono-pomarańczowymi i turkusowymi elementami tak, aby mógł wtopić się w londyńskią ulicę".

GDZIE ZNAJDUJE SIĘ RYDWAN?

Postanowiliśmy sprawdzić, gdzie w przestrzeni miejskiej znajduje się "Rydwan" i dlaczego urząd miejski wydał na niego tak duże pieniądze. Takich informacji nie znaleźliśmy na portalu miejskim, więc zadaliśmy kilka pytań wydziałowi kultury w urzędzie miejskim: 

1. Z czego wynika tak wysoka cena dzieła?

2. W czym tkwi jego wartość?

3. Gdzie obecnie znajduje się "Rydwan"? 

Na odpowiedź cały czas czekamy.


Maksymilian Mróz/mmt