Wiadomości
Ubiegłoroczny finał Marszu Białymi Plamami - profilaktyki raka szyjki macicy na gdańskim Długim Targu (Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki)

niedziela,

23 czerwca 2019

18:19

Rozpoczął się 4. Onkorejs Granicami Polski. "Znów podkreślamy, jak ważne są profilaktyczne badania"

Pokonają kilkanaście około 100-kilometrowych tras, by udowodnić, że rak to nie wyrok. W całej Polsce rozpoczyna się 4. Onkorejs Granicami Polski.

Jak wyjaśnia Magdalena Lesiewicz, prezes fundacji "OnkoRejs - Wybieram Życie", w marszu wezmą udział zarówno osoby chore onkologicznie, jak i wspierający ich zdrowi. - Będzie 14 tras około 10-osobowych. Będą też dochodziły dodatkowe osoby, więc sądzimy, że w sumie w akcji udział weźmie ponad 200 osób. Większość odcinków to trasy granicami Polski, czyli symboliczne przekroczenie własnych granic. Na każdej z nich zaplanowano po kilka spotkań profilaktycznych, więc chodzimy od miejscowości do miejscowości, spotykamy się z ludźmi i opowiadamy im o profilaktyce - tłumaczy.
 
PAMIĘTAJMY O BADANIACH

Magdalena Lesiewicz zachęca przede wszystkim kobiety do wykonania cytologii po 25. roku życia oraz wszystkich do wykonania kolonoskopii po 50. roku życia. - Mówię też o tym, że jest taki pakiet badań, które powinniśmy zrobić raz do roku. Na pewno wśród nich jest USG piersi, USG jamy brzusznej czy prześwietlenie płuc. To standardowe badania, które mogą pokazać, czy jesteśmy na coś chorzy - przypomina. 
 
WYJĄTKOWE TRASY

Uczestnicy tegorocznego Onkorejsu Granicami Polski przejdą również dwiema trasami specjalnymi na Pomorzu. Trasa Białymi Plamami Profilaktyki Raka Szyjki Macicy wyruszyła już z Ustki i zakończy się w Kościerzynie, a trasa Białymi Plamami Profilaktyki Raka Jelita Grubego połączy Starogard Gdański z Bytowem. Każda z nich liczy ponad 150 kilometrów, na obu zaplanowano po 6 spotkań profilaktycznych.

Dominika Raszkiewicz