Wiadomości
Ceremonia rzucenia wieńców na wodę w hołdzie tym, którzy odeszli na wieczną wachtę (Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

piątek,

21 czerwca 2019

16:07

Gdynia oddała hołd tym, którzy poświęcili życie morzu. "Jesteśmy w prawdziwie morskim mieście"

W południe przy wejściu południowym do gdyńskiego portu rzucono na wodę wieńce w hołdzie tym, którzy odeszli na wieczną wachtę. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele Marynarki Wojennej, floty handlowej, Ligi Morskiej i Rzecznej, a także władz Gdyni. - Jesteśmy w prawdziwie morskim mieście i tutaj pamięć o ludziach morza musi być szczególnie kultywowana - mówiono.

- Oddajemy hołd tym, którzy z morza nie powrócili i tym, którzy dla morza poświęcili swoje życie i pracę zawodową. To hołd dla całej rzeszy marynarzy - zarówno Marynarki Wojennej, floty handlowej, rybołówstwa, czy żeglarzy - mówił podczas uroczystości kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

WAŻNE DLA MIASTA

Ceremonia odbyła się już po raz siódmy. Za pierwszym razem wieńce złożono przed płytą - Pomnikiem Marynarza Polskiego. Później już uroczystość organizowano na wodzie przed wejściem południowym do portu w Gdyni.

- To ważne wydarzenie dla miasta i gdynian - podkreśla Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. - Gdynianie zawsze byli blisko morza i niemal w każdej rodzinie jest ktoś, kto pracuje na morzu - czy to w Marynarce Wojennej, czy we flocie handlowej. Tak więc uroczystość, którą kultywujemy od siedmiu lat, wpisuje się w tożsamość miasta - dodaje.Złożenie wieńców w hołdzie ludziom morza nieformalnie zainaugurowało tegoroczne obchody Święta Morza, które potrwają do przyszłej niedzieli. 


Marcin Lange


Zobacz Galerię