Wiadomości
Waldemar Ossowski i Karol Nawrocki uczestniczyli w debacie Radia Gdańsk (Fot. Radio Gdańsk/Maksymilian Mróz)

środa,

19 czerwca 2019

12:30

Jak ma wyglądać teren Westerplatte? Zapytaliśmy dyrektorów gdańskich muzeów [POSŁUCHAJ DEBATY]

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki i dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski byli uczestnikami debaty na temat terenów Westerplatte. Dyskusję poprowadził Jarosław Popek.
Sejmowa Komisja Infrastruktury rozpoczęła prace nad projektem specustawy o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Czy to oznacza, że nie ma już miejsca na porozumienie wszystkich stron?

- Ja tego nie widzę. Zapadają decyzje, które doprowadzą do tego, że ta specustawa wkrótce, być może już w lipcu, będzie obowiązywać - podkreślał Waldemar Ossowski. - Nie ma sygnału, który by sugerował, że ta sprawa może potoczyć się inaczej. Nasze apele, jakie przedstawiliśmy posłom, nie spotkały się z ich aprobatą. Teraz fundamentem tego nowego muzeum będzie szeroki sprzeciw środowisk muzealnych, jak również wywłaszczenie działającej na tym terenie instytucji kultury, czyli Muzeum Gdańska i Wartownia nr 1 - zapowiadał. 

- Ten sprzeciw mnie nie niepokoi. Jestem nawet dużym optymistą, bo musimy zdawać sobie sprawę z momentu, w którym jesteśmy. W Sejmie toczą się legislacyjne rozwiązania formalnoprawne, bo chyba wszyscy się zgodzimy, że na Westerplatte nie ma muzeum z prawdziwego zdarzenia. Westerplatte nie opowiada historii września 1939 w taki sposób, w jaki powinno. Debata jednak wciąż się odbywa. Razem z panem dyrektorem jesteśmy tego najlepszym przykładem, w końcu właśnie teraz debatujemy. Po rozstrzygnięciach formalnoprawnych na pewno odbędzie się dojrzała dyskusja w gronie architektów i konserwatorów nad wizją, którą proponujemy. To wciąż wizja. Nie ostateczne rozwiązania, a otwarte - mówił Karol Nawrocki. 
 
Posłuchaj całej debaty:
 

mili