Wiadomości
Wokół przebudowy starogardzkiego Parku Miejskiego pojawiło się wiele kontrowersji (Fot. Radio Gdańsk/Tomasz Gdaniec)

środa,

19 czerwca 2019

09:37

Mogło tam dojść do poważnych uchybień archeologa. Minister kultury zajmie się Parkiem Miejskim w Starogardzie Gdańskim

Jarosław Sellin wystąpił z interwencją poselską w sprawie nieprawidłowości i opóźnienia przy przebudowie starogardzkiego parku.

W liście przesłanym do prezydenta miasta Janusza Stankowiaka, Jarosław Sellin domaga się m.in. wyjaśnienia sprawy nadzoru archeologicznego i wycinki prawie 100 drzew. - Wyjątkowo bulwersuje mnie podejrzenie zaniedbań w kwestii opieki archeologicznej. Tylko dzięki takiemu nadzorowi jest możliwość poznania naszych korzeni i odkrycia historii miejsca, w którym żyjemy - wyjaśnia Jarosław Sellin.

NIE POJAWIŁ SIĘ ANI RAZU?

Interwencja ministra to efekt publikacji Radia Gdańsk. Z naszych ustaleń wynika, że archeolog sprawował tylko formalny nadzór nad budową i w parku miejskim nie pojawił się ani razu. Do podobnych ustaleń doszedł Wojewódzki Konserwator Zabytków, który skontrolował park w połowie maja.

sellin starogard
Treść interwencji poselskiej Jarosława Sellina (Fot. Radio Gdańsk/Tomasz Gdaniec)


- Dzięki informacjom pozyskanym przez dziennikarzy Radia Gdańsk, pojawiają się wątpliwości, czy podczas realizacji i nadzoru nad inwestycją stosowano się do wszystkich procedur i wymagań, wymaganych dla tego typu przedsięwzięć - dodaje Sellin.

INWESTYCJA NA 9 MILIONÓW

Prace budowlane w starogardzkim parku ruszyły w lutym ubiegłego roku. Samorządowcy pozyskali na inwestycję 9 mln zł z funduszy europejskich. Początkowo zakończenie przebudowy planowano na sierpień 2018.

 

Tomasz Gdaniec/mili