Wiadomości
Jarosław Sellin ma spotkać się z Aleksandrą Dulkiewicz we wtorek 25 czerwca (Fot. PAP/Piotr Nowak)

wtorek,

18 czerwca 2019

17:27

Zakończyła się dyskusja o przyszłości Westerplatte. We wtorek spotkanie prezydent Gdańska z ministrem Sellinem. Ale jest warunek

Sejmowa Komisja Infrastruktury rozpoczęła prace nad projektem specustawy o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Według posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy złożyli projekt, przepisy mają usprawnić budowę nowej instytucji kultury, będącej oddziałem gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej.

- Aby wybudować muzeum na półwyspie Westerplatte, trzeba ujednolicić strukturę własnościową tego terenu. Jest kilka podmiotów, które mają prawa własności na tym terenie, ale najwięcej ma samorząd miasta Gdańska - powiedział we wtorek na briefingu w Sejmie wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Szacunkowy koszt budowy muzeum to 150 milionów złotych. Środki zabezpieczy rząd.

"UPORZĄDKOWANIE TERENU"

Specustawa ma usprawnić budowę instytucji, ale też pozwolić na "uporządkowanie" terenu półwyspu. - Bo Westerplatte nie wygląda dziś tak, jakbyśmy sobie wszyscy tego życzyli - mówił w sejmie wojewoda pomorski Dariusz Drelich. - Miasto mogło tam przez tyle lat wprowadzić pewne rozwiązania, ulepszenia. A przynajmniej mogło tam zaprowadzić porządek. W tej chwili, z tego co mi wiadomo, są nawet próby blokowania prac archeologicznych - dodawał wojewoda.

PRZECIWNA PLATFORMA OBYWATELSKA

Propozycji sprzeciwiają się posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy chcą odrzucenia dokumentu. Mówiła o tym na konferencji w Sejmie posłanka Agnieszka Pomaska, pokazując zdjęcie z terenu Westerplatte. - Skarb Państwa nie dał ani złotówki na to, żeby ten teren posprzątać. Wojewoda ani razu nie zainteresował się terenem Westerplatte. Te tereny dzisiaj, siłami miasta oczywiście, są już posprzątane, ten teren jest monitorowany. Ale przede wszystkim apeluję o to, żeby nie manipulować też tym, co się dzisiaj dzieje - oświadczyła posłanka PO.

DULKIEWICZ SPOTKA SIĘ Z SELLINEM

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz mówiła podczas posiedzenia komisji, że dziś miasto dostaje od wojewody niewielkie środki na Westerplatte. Zaapelowała też o dyskusję o kształcie muzeum. - Mamy do czynienia z projektem specustawy. W nowoczesnej Polsce nie było do tej pory żadnego muzeum zbudowanego takim projektem. Jest to projekt ustawy w tzw. trybie poselskim, ze skróconą ścieżką, gdzie wszystkie konsultacje ograniczone są do minimum. Dzisiaj dyskusja o Westerplatte sprowadza się do tego, kto będzie jego właścicielem i kto wybuduje muzeum. W przyszły wtorek jestem umówiona z ministrem Sellinem i będziemy na temat przyszłości Westerplatte rozmawiać. Ja jestem gotowa do tej rozmowy, ale pod warunkiem, że będą w niej uczestniczyli przedstawiciele: kombatantów, ludzie, których bliscy przelewali krew na Westerplatte, środowiska muzealnicze, środowiska związane z architektami i historykami sztuki

NIE MA PLANÓW ZBURZENIA POMNIKA

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki powiedział, że projekt specustawy dot. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 roku jest odpowiedzią na wieloletnią niemoc i niechęć władz wobec Westerplatte. Karol Nawrocki zapewnił podczas posiedzenia, że nie ma planów zburzenia pomnika na Westerplatte. O taką ewentualność zapytała go podczas wtorkowych obrad komisji infrastruktury Agnieszka Pomaska.

ODSZKODOWANIE OD SKARBU PAŃSTWA

W projekcie specustawy zapisano, że gdy zapadnie decyzja o budowie instytucji, to nieruchomości znajdujące się na obszarze inwestycji, staną się własnością Skarbu Państwa. Gdańsk ma dostać odszkodowanie zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami.

PAP/mim