Wiadomości
Niecodzienny gość na plaży w Gdańsku Brzeźnie (Fot. Błękitny Patrol WWF)

wtorek,

18 czerwca 2019

17:01

Niecodzienny gość na plaży w Brzeźnie. "Prawdopodobnie śpi" [FILM]

Na fokę pospolitą podczas spaceru po plaży w Brzeźnie natknęła się nasza słuchaczka. O leżącym zwierzęciu został poinformowany Błękitny Patrol WWF.

Jak napisała do nas słuchacza, zwierzę najprawdopodobniej śpi. - Jest już przy nim człowiek z organizacji zajmującej się fokami. Czeka do momentu, aż foka się obudzi i odpłynie. W innym wypadku zostanie zabrana na badania - napisała słuchaczka.Video: Błękitny Patrol WWF

CIĘŻKO ODDZIELIĆ SAMCA OD SAMICY

Foka pospolita jest jednym z trzech gatunków zamieszkujących Bałtyk. Samca od samicy ciężko odróżnić, ponieważ nie występuje u nich dymorfizm płciowy (różnice w wyglądzie samca i samicy). Ubarwienie ich ciała jest różnorodne, od jasnoszarego po ciemnobrązowe z małymi ciemnymi plamkami, lecz strona brzuszna zwykle jest jaśniejsza od grzbietu.

WIDYWANE POJEDYNCZO LUB W MAŁYCH GRUPKACH

Samce dorastają do 180 cm, przy wadze do 130 kg, samice zaś są mniejsze, długość ich ciała dochodzi do 150 cm, a ciężar 105 kg. Samce są gotowe do rozrodu w wieku 6 lat, samice dojrzałość płciową osiągają w wieku 4 lat. Pysk u tego gatunku jest krótki tzw. „koci”, zaś oczy są duże i osadzone blisko siebie oraz nozdrza w kształcie litery V, łączące się w dolnej części. Często można zauważyć wokół oka jasną obwódkę. Gatunek ten przebywa zwykle w wodach płytkich, w pobliżu piaszczystych lub kamienistych plaż. W wodzie zwierzęta widywane są zwykle pojedynczo lub w małych grupach, na lądzie grupują się, nie przebywając jednak zbyt blisko siebie. Są bardzo płochliwe, a zarazem ciekawskie. Foki te łączą się w pary i przystępują do zakładania rodziny po okresie linienia, a więc we wrześniu i na początku października. Nie łączą się w pary na całe życie.

fokarium.com/oprac. mmt