Wiadomości
Na zdjęciu rzecznik Solidarności Marek Lewandowski (Fot. Archiwum RG)

wtorek,

18 czerwca 2019

14:12

W służbach mundurowych powstanie "Solidarność"? Rzecznik NSZZ: "Te związki, które funkcjonują teraz, mają monopol i boją się go stracić"

Związek Zawodowy "Solidarność" ma powstać w służbach mundurowych. Projekt ustawy w tej sprawie skierował do Sejmu prezydent Andrzej Duda. Wnioskował o to szef NSZZ "Solidarność" - Piotr Duda.

 Teraz policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz funkcjonariusze Służby Więziennej mogą zrzeszać się tylko w jednym związku zawodowym, działającym w danej formacji. Nowa ustawa ma znieść te ograniczenia. Funkcjonariusz będzie mógł wybrać związek zawodowy, w którym zamierza się zrzeszać.


"MAJĄ MONOPOL I NIE CHCĄ GO STRACIĆ"

- Każdy ma prawo zrzeszać się w takim związku zawodowym, jakim chce. Dopuszczenie tylko jednego jest złamaniem tej zasady. Związki funkcjonujące obecnie w służbach mundurowych mają teraz monopol i nie chcą go stracić, dlatego protestują. To że będzie możliwość zakładania innych związków zawodowych w żaden sposób nie ogranicza praw tych, które funkcjonują obecnie. Nikt nikogo nie może przecież zmusić, aby zapisywał się do związku zawodowego - komentuje rzecznik "Solidarności" Marek Lewandowski.

W OCZEKIWANIU NA GŁOSOWANIE

Na razie nie wiadomo, kiedy prezydencki projekt trafi pod głosowanie posłów. Jeśli zostanie przyjęty, wejdzie w życie 2 miesiące po ogłoszeniu.

Grzegorz Armatowski/mmt