Wiadomości
Do gwałtu 15-latki doszło w nocy z 5 na 6 czerwca w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku (Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

poniedziałek,

17 czerwca 2019

14:46

Gwałt 15-latki w szpitalu psychiatrycznym w Gdańsku. Prokuratura: "Sprawdzimy, czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków"

- Trwa kontrola i do jej zakończenia nie komentujemy sprawy - tak rzecznik marszałka pomorskiego Michał Piotrowski odniósł się do skandalu w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku. Jak ujawniło Radio Gdańsk, na jednym z oddziałów zgwałcona została 15-letnia dziewczyna. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 25-letni pacjent.

Do zdarzenia doszło w nocy z 5 na 6 czerwca na jednym z oddziałów. 25-letni pacjent miał wejść do sali, w której przebywała 15-letnia dziewczyna. Była po lekach nasennych. Jak informowała prokuratura, mężczyzna miał wykorzystać stan pokrzywdzonej i podstępem doprowadzić ją do poddania się innej czynności seksualnej oraz do obcowania płciowego.

PERSONEL NIE DOPEŁNIŁ OBOWIĄZKÓW?

Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku poinformowała, że w śledztwie zostanie zbadana także kwestia związana z nadzorem nad pacjentami. - Do tego zdarzenia doszło na terenie szpitala, więc konieczne będzie sprawdzenie, czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków ze strony personelu medycznego. Oczywiście, tak jak w każdym postępowaniu, będziemy przesłuchiwać świadków i gromadzić odpowiednią dokumentację. Na razie te czynności będą realizowane w ramach jednego postępowania - dodaje.

BADANIA POTWIERDZIŁY SPRAWCĘ

Ja mówią śledczy, zebrane dotychczas dowody, w tym także badania DNA i biologiczne potwierdziły, że sprawcą przestępstwa jest 25-latek. Mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące w warunkach szpitalnych. Grozi mu 12 lat więzienia.

Grzegorz Armatowski/mkul/mmt