Wiadomości
Tak za trzy lata może wyglądać Rynek Oruński przy ul. Gościnnej. Fot. Studiomania/BRG

poniedziałek,

17 czerwca 2019

10:40

Rynek Oruński bez samochodów i z zabytkowym tramwajem. Plan małego placu na przedmieściach Gdańska

Ławki, zabytkowe latarnie, nawierzchnia nawiązująca do pobliskiego kościoła, a nawet zabytkowy wagon tramwajowy - tak za trzy lata ma wyglądać Rynek Oruński. Urzędnicy z Gdańska rozstrzygnęli konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej przestrzeni w rejonie ul. Gościnnej. Wygrała firma Studiomania z Tczewa.

Rynek Oruński, z racji swej lokalizacji, a także otoczenia zabytkowymi budynkami, to wyjątkowa przestrzeń. Gdy Orunia nie leżała jeszcze w granicach Gdańska, funkcjonujący w rejonie ulicy Gościnnej rynek był miejscem, w którym skupiało się życie lokalnej społeczności i działały najważniejsze instytucje. Mieszkańcy dostrzegają potencjał tego miejsca i liczą na przywrócenie mu dawnej świetności.

- W listopadzie 2017 roku wzięli udział w konsultacjach zorganizowanych przez Biuro Rozwoju Gdańska, podczas których wraz z architektami zastanawiali się nad możliwymi do wprowadzenia zmianami na rynku. Wypracowane wówczas postulaty posłużyły jako jedne z konkursowych wytycznych - mówi Ewa Pielak, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gdańska.

W konkursie wzięło udział pięć prac. Pierwszą nagrodę, 14 tysięcy złotych, otrzymała koncepcja autorstwa biura projektowego Studiomania. Jury postanowiło wyróżnić także dwie inne prace: drugą nagrodę, 12 tysięcy złotych, otrzymał zespół w składzie Kaja Chrosczilewska i Martina Troilo, a trzecią, 4 tysiące złotych – Tomasz Japa, Ewa Potapow, Mateusz Sylwestrzak i Zofia Zuchowicz.

ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ NADAJE CHARAKTER

Jury wysoko oceniło zwycięską koncepcję za wyraźną wizję. Uznano, że dobrana, jednolita kolorystyka nawierzchni placu pozwoli na stworzenie spójnej przestrzeni z dominantą w postaci zabytkowego kościoła i podkreśli historyczny charakter tego miejsca. W efekcie teren zyska klimat małego placu rynkowego na przedmieściu, na którym łatwo będzie można zmienić aranżację i dostosować ją do bieżących potrzeb. Zdaniem jury, interesujące rozwiązanie polega na zlokalizowaniu stoisk handlowych wzdłuż chodnika prowadzącego do stacji SKM. 

Aprobatę jury zyskały także rozwiązania zaproponowane dla dwóch zielonych skwerów. Zostały one zaprojektowane w odrębny sposób, wynikający z ich historii. Dla skweru im. Danuty Siedzikówny „Inki” inspiracją związaną z życiem Oruni był krajobraz Żuław, a dla tzw. skweru przy torach – dawny cmentarz. 

rynekorunski nagroda2

Koncepcja Rynku Oruńskiego w Gdańsku. Fot. Studiomania/BRG


ZALECENIA SĄDU KONKURSOWEGO

Jury przedstawiło kilka zaleceń pokonkursowych. Wśród nich znalazły się m.in.: dopracowanie systemu odwodnienia placu, zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej i chłonnej na skwerze „Inki”, przedstawienie w czytelny sposób organizacji ruchu kołowego na rynku, przeanalizowanie możliwości wykonania przejścia pieszego przez Trakt św. Wojciecha czy poszerzenie ukośnych przejść przez park przy torach.

 - Autor zwycięskiej koncepcji zostanie zaproszony do negocjacji dotyczących opracowania dokumentacji projektowej umożliwiającej realizację inwestycji - mówi Piela

Do 28 czerwca wszystkie konkursowe prace będą prezentowane w Biurze Rozwoju Gdańska (ul. Wały Piastowskie 24, IV piętro). Z wizjami projektantów można zapoznać się od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30.

rynekorunski nagroda3

Koncepcja Rynku Oruńskiego w Gdańsku. Fot. Studiomania/BRG

rynekorunski nagroda3

Koncepcja Rynku Oruńskiego w Gdańsku. Fot. Studiomania/BRG

Maciej Naskręt/mrud