Wiadomości
Skutki pożaru kościoła św. Piotra i Pawła z 2 czerwca (Fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)

poniedziałek,

17 czerwca 2019

10:27

Ekspertyzy po pożarze kościoła św. Piotra i Pawła. Naprawa ma zakończyć się w tym roku

W ciągu miesiąca gotowa ma być ekspertyza dotycząca odbudowy spalonego fragmentu kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku. Na początku czerwca w porannym pożarze spłonęło 200 metrów kwadratowych dachu i część zakrystii gotyckiej świątyni.

Jak powiedział Władysław Wróbel, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Gdańsku, dotąd wydano decyzję dotyczącą wyłączenia z użytkowania części zakrystii. Kolejna - już po ocenie specjalisty - będzie dotyczyła sposobu wykonania prac i ewentualnego wzmocnienia konstrukcji.

- Naprawa powinna zakończyć się w tym roku - deklaruje miejski konserwator zabytków Grzegorz Sulikowski. - Do odbudowy jest dach także nad prezbiterium, trzeba oczyścić również fragment zakopconej elewacji.

SZCZĘŚCIE W NIESZCZĘŚCIU

Specjaliści przyznają, że świątynia miała dużo szczęścia. W pożarze znacznie nie ucierpiały żadne zabytkowe elementy. Udało się ocalić większość znajdujących się w zakrystii zabytkowych przedmiotów związanych z liturgią ormiańską. Częściowo zniszczone są elementy organów. Spłonęła XIX-wieczna więźba dachowa.

PRZYCZYNY NIEZNANE

Nie ma jeszcze opinii dotyczącej przyczyn pożaru. Nieoficjalnie mówi się o zwarciu instalacji elektrycznej.

W kilkugodzinnej akcji uczestniczyło prawie 100 strażaków. XIV-wieczny kościół nie posiadał monitoringu przeciwpożarowego.


Sebastian Kwiatkowski/mrud