Wiadomości
Studentów można wesprzeć finansowo przez internetową zrzutkę. (Fot. EcoTech Team)

poniedziałek,

17 czerwca 2019

07:52

Jest napędzany wodorem, ultralekki i wystartuje na zawodach w Londynie. Bolid studentów Politechniki Gdańskiej

Studenci z międzywydziałowego koła naukowego EcoTech Team na Politechnice Gdańskiej skonstruowali bolid, którym chcą wygrać zawody w Londynie. Chodzi o to, by pokonać trasę jak najmniejszym kosztem energetycznym. Zawody już 27 czerwca.

Koło naukowe EcoTech Team istnieje od pięciu lat. Zespół co roku konstruuje ultralekki pojazd na zawody Sheel Eco-marathon. Tegoroczny model to czwarte dzieło zespołu. Pojazd ma 3 metry długości i jest napędzany silnikiem elektrycznym, do którego prąd dociera z ogniwa wodorowego.

KIERUJE KOBIETA

- Pojazd porusza się z prędkością około 35 km/h - mówi jeden ze studentów, Szymon. - Aby osiągnąć jak najlepszy wynik, dobrze, aby waga kierowcy nie była zbyt duża. Dlatego naszym kierowcą jest koleżanka z zespołu, Ola. Kierownicą jest joystick, który został wydrukowany na drukarce 3D.

- Najważniejszą umiejętnością jest dobranie optymalnego toru przejazdu, ze względu na straty przy niewłaściwym torze - dodaje drugi z twórców, Jakub. -  W naszym projekcie chodzi o to, by zbudować pojazd osiągający minimalne zużycie energii, dlatego nawet takie rzeczy, jak obranie niewłaściwego toru, mają wpływ na wynik przejazdu pomiarowego. Karoseria to samonośne nadwozie wykonane z włókna węglowego. Przeszliśmy na ten typ rozwiązania dopiero w drugiej wersji pojazdu, ponieważ wcześniej nadwozie nie było samonośne, a osadzone na ramie aluminiowej. Przejście na monokokpit pozwoliło zredukować masę własną pojazdu.

 

IMG 20180705 101402 HDR

 

KONKURS JUŻ NIEDŁUGO

Zadanie polega na skonstruowaniu pojazdu i jak najefektywniejszym pokonaniu trasy.

- Jest to studencki konkurs, Shell Eco Maraton, który odbywa się na całym świecie, ale my bierzemy udział w edycji europejskiej, która jest najbardziej prestiżowa - opowiadają studenci. - Zwycięzcy edycji amerykańskiej i azjatyckiej przyjeżdżają konkurować z zespołami z Europy i ta edycja jest finałem.

IMG 20180704 181256 HDRMOŻNA WESPRZEĆ STUDENTÓW

Zawody odbędą się niedaleko Londynu 27 czerwca. Studentów można wesprzeć finansowo przez internetową zrzutkę >>TUTAJ.

 

 

Julia Rzepecka