Wiadomości
Gdańsk w 2018 r. przyciągnął aż 6,5 tys. mieszkańców. (fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz)

niedziela,

16 czerwca 2019

17:14

Liczba ludności Gdańska rośnie kosztem innych miast. Do przeprowadzki zachęcają mieszkania, praca i atrakcyjność miasta

Atrakcyjność miasta i duży dostęp do ofert pracy i mieszkań. To w 2018 r. zachęciło sześć i pół tysiąca osób do osiedlenia się na stałe w Gdańsku. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec ubiegłego roku w Gdańsku mieszkało na stałe 466 tysięcy 631 osób. To o 2,3 tysiąca osób więcej niż w zeszłym roku.

O tym, czy miasto jest w dobrej kondycji, nie tylko decyduje jego budżet, ale też rosnąca liczba ludności. Takimi wynikami może pochwalić się Gdańsk. Od kilku lat liczba mieszkańców w tym mieście stale rośnie.

- To za sprawą dodatniego salda migracji. W 2018 r. przybyło 6,5 tysiąca osób. Owszem część z nich ubyła, ale w ogólnym zestawienia saldo jest dodatnie. Nowi mieszkańcy dotąd mieszkali również w miastach - czy to naszego województwa, czy też na terenie całego kraju. Nie są to mieszkańcy gmin wiejskich - mówi Zbigniew Pietrzak, rzecznik prasowy Urzędu Statystycznego w Gdańsku.

Dane mówią, że nowi mieszkańcy Gdańska głównie pochodzą z Kaszub i Kociewia. Rzadziej są to mieszkańcy Powiśla.

ludnosc gdansk

Liczba ludności w Gdańsku. Graf. Radio Gdańsk


CZY GDYNIA PRZEŁAMIE TREND SPADKOWY?

Gdynia w 2018 r. odnotowała symboliczny wzrost - 3 mieszkańców - względem 2017 r. Nie zmienia to zatem trendu ujemnego, który trwa od lat. Za odpływem mieszkańców stoi ujemny przyrost naturalny, a także migracja. Mieszkańcy wyprowadzają się głównie do Rumi, czy Wejherowa.

ludnosc gdynia

 Liczba ludności w Gdyni. Graf. Radio Gdańsk

SOPOT I SŁUPSK WYLUDNIAJĄ SIĘ

Sopot i Słupsk notują stały spadek ludności. W tych miastach jest starzejące się społeczeństwo i zjawisko odpływu mieszkańców do gmin ościennych. W przypadku Sopotu mieszkańcy wyprowadzają się do Gdyni i Gdańska. Część przeprowadza się też do powiatu kartuskiego.

W przypadku Słupska mieszkańcy wyprowadzają się do gminy Kobylnica, albo udają się do Trójmiasta.

W 2021 r. będzie powszechny spis ludności, który wskaże realnie mieszkające osoby w poszczególnych miastach. Może okazać się, że liczby są zawyżone.

 ludnosc slupsk

 Liczba ludności w Słupsku. Graf. Radio Gdańsk

ludnosc sopot

 Liczba ludności w Sopocie. Graf. Radio Gdańsk

SILNE OŚRODKI REGIONALNE

Na terenie całego kraju dodatnim saldem ludności mogą pochwalić się wyłącznie silne ośrodki regionalne. Obok Gdańska jest Kraków, czy Warszawa, w których liczba mieszkańców nieustannie rośnie.  Natomiast dla takich miast jak Poznań, Szczecin, czy Toruń notowane przez Główny Urząd Statystyczny są stałe spadki.

poznan dane

Liczba ludności w Poznaniu. Graf. Radio Gdańsk

 warszawa dane

Liczba ludności w Warszawie. Graf. Radio Gdańsk

Maciej Naskręt