Wiadomości
Wojewoda pomorski wręczył promesy przedstawicielom gmin, które otrzymają dotację (Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

środa,

12 czerwca 2019

16:05

37 mln z budżetu programu Maluch Plus trafiło na Pomorze. Wojewoda: "To wielka inwestycja w ludzi"

Jedenaście pomorskich gmin podpisało w środę umowy z wojewodą w ramach programu Maluch Plus. Dzięki temu w mniejszych miejscowościach powstanie 337 miejsc w żłobkach i nowe placówki.

Z 450 milionów z rządowego programu 37 mln trafiło na Pomorze. Pieniądze otrzymały wszystkie pomorskie gminy, które ubiegały się o dotację. - To bardzo cieszy, że gminy podjęły się tego odpowiedzialnego zadania. Zachęcam wszystkie samorządy, żeby zastanowiły się, czy nie ma i u nich takiej potrzeby - mówi wojewoda Dariusz Drelich.

Jak dodaje, "to wielka inwestycja w ludzi". - Z jednej strony w najmłodsze pokolenie, z drugiej możliwość spokojnego powrotu matek na rynek pracy. Ważne jest, by wyrównywać poziom życia, by dawać ofertę dla rodziców w mniejszych ośrodkach – mówi wojewoda.

WIĘCEJ MIEJSC W ŻŁOBKACH

Największe wsparcie – prawie 2,5 mln zł - otrzymała gmina Brusy, która buduje żłobek. Gmina Dzierzgoń ze wsparciem ponad 300 tys. zł stworzy Klub Dziecięcy z miejscami dla 20 maluchów. - To pierwsza taka placówka u nas. Budujemy wszystko od podstaw i samą infrastrukturę, i zespół. To dla nas duże wyzwanie, a potrzeby są jeszcze większe. Ale robimy pierwszy krok – mówi Radiu Gdańsk Jolanta Szewczun, burmistrz Dzierzgonia.

Umowy podpisali także przedstawiciele gmin: Puck, Nowa Wieś Lęborska, Wicko, Lipusz, Zblewo, Pruszcz Gdański, Słupsk, Sopot i Krokowa.

 

Aleksandra Nietopiel/pb