Wiadomości
Do toreb dołączona jest ulotka z 10 radami dotyczącymi wprowadzenia zmian proekologicznych w życie (Fot. Radio Gdańsk/Julia Rzepecka)

środa,

12 czerwca 2019

12:56

Najtrudniejszy pierwszy krok. Można go zrobić, zaczynając od eko-torby. Trwa akcja "Gdańsk bez plastiku"

W środowy poranek na mieszkańców, którzy odwiedzili Urząd Miejski w Gdańsku, czekały dwa tysiące darmowych, płóciennych eko-toreb. To część kampanii "Gdańsk bez plastiku", która ma zwrócić uwagę na negatywny wpływ plastiku na naszą planetę i wspierać mieszkańców Gdańska w rezygnacji z plastikowych przedmiotów w życiu codziennym.

"Gdańsk bez plastiku" to kampania, która trwa od lutego. Ma pomóc mieszkańcom zmienić swoje nawyki. Urząd proponuje, by zacząć od pozbycia się plastikowych siatek, do których niemal codziennie pakujemy zakupy, i wymienić je na materiałowe. - Na siatce widać żurawia, herb Gdańska i logo całej akcji - mówi Teresa Osowska z urzędu miejskiego. -  Zeszły nam już cztery kartony od rana. Widać, że gdańszczanie mają coraz większą świadomość. A z taką siatką można iść na zakupy, na plażę, wszędzie - dodaje.

MIESZKAŃCOM SIĘ PODOBA

- Myślę, że taka akcja jest bardzo dobra i powinno być ich więcej - mówi pani Iwona zaraz po odebraniu siatki. - Na co dzień staramy się ograniczać plastik. Gdy robię zakupy, przekładam je z koszyka do bagażnika i potem w domu albo korzystamy z wielorazowej siatki, albo z kartonów. W ogóle nie używamy jednorazowych siatek - tłumaczy.

- Uwielbiam płócienne siatki, nadają się wszędzie, są wygodne - mówią mieszkanki Gdańska. - Mam też butelkę wielorazową do wody, którą napełniam sobie w domu, a potem w mieście. Nie używam jednorazowych. Chociaż w ten sposób staram się ograniczyć plastik. Szkoda, że u nas w Gdańsku nie ma jeszcze automatu, który skupuje plastikowe butelki. Tyle, co możemy zrobić, to ograniczać plastik na własną rękę - dodaje.

10 RAD

Do materiałowej torby każdy otrzymuje informacyjną ulotkę, która zawiera 10 rad, jak w życiu codziennym, w prosty sposób przestawić się na postawę proekologiczną.

Gdańsk bez plastiku, 10 zasad:

   1. Na zakupy weź bawełnianą torbę;
   2. Pij wodę z kranu w stalowym lub szklanym bidonie;
   3. Zamawiaj napoje w kubkach wielorazowego użytku, bez plastikowych słomek;
   4. Jedzenie na wynos pakuj do własnych szklanych lub metalowych opakowań;
   5. Przechowuj żywność w szklanych pojemnikach;
   6. Kupuj produkty w zbiorczych opakowaniach;
   7. Nie używaj plastikowych sztućców;
   8. Kupuj odzież z naturalnych materiałów;
   9. Wybieraj dobrej jakości zabawki - posłużą nie tylko Twoim dzieciom;
   10. Unikaj kosmetyków ze sztucznymi składnikami.

 

129662

  

Julia Rzepecka