Wiadomości
Dobrego wyniku spółki nie zakłóca nawet zeszłoroczna awaria (fot. canva.com)

środa,

12 czerwca 2019

11:50

Mimo awarii Saur Neptun Gdańsk osiągnął rekordowy przychód. To jednak nie jest jedyne zaskoczenie

Gdański dostawca wody - firma Saur Neptun Gdańsk - z rekordowym przychodem w 2018 roku. Według sprawozdania finansowego spółka zainkasowała 275 milionów złotych i osiągnęła zysk na poziomie 13 milionów. Dobrego wyniku nie zakłóca nawet zeszłoroczna awaria. Dodatkowo kilka dni temu, po cichu, zaczęła obowiązywać wyższa stawka za dostawy wody i odbiór ścieków.

Saur Neptun Gdańsk działa od 10 grudnia 1991 r. Rada Miasta Gdańska postanowiła powierzyć spółce zewnętrznej zarządzanie usługami doprowadzania wody pitnej i odbioru kanalizacji sanitarnej z domów gdańszczan. Jest to spółka typu joint venture, utworzona pomiędzy SNG (51 proc.) a miastem (49 proc.).


Jak co roku Saur Neptun Gdańsk w sądzie rejestrowym składa sprawozdanie finansowe. Według danych za 2018 r. firma osiągnęła zysk na poziomie 275 mln zł. Jest to rekordowy wynik tej spółki.

- Wpłynęła na to zwiększona sprzedaż wody, mająca związek z bardzo ciepłymi miesiącami wiosenno-letnimi i zwiększonym zużyciem wody w gospodarstwach domowych i firmach, a także rekordowo wysokim ruchem turystycznym - wyjaśnia Magdalena Rusakiewicz, rzecznik prasowy Saur Neptun Gdańsk.

Francusko-polska spółka wypracowała zysk na poziomie 13 milionów złotych, z czego dywidenda, przekazana miastu Gdańsk jako akcjonariuszowi spółki, wyniosła w 2018 roku 6,1 milionów złotych.

DOBRA KONDYCJA SPÓŁKI PO AWARII

Co ciekawe, zeszłoroczna awaria przepompowni na Ołowiance w najmniejszym stopniu nie zachwiała wynikami spółki Saur Neptun Gdańsk.

Awaria na Ołowiance miała miejsce 15 maja 2018 roku. Ścieki, płynące z dolnego tarasu miasta, zalały przepompownię. Pracownicy Saur Neptun Gdańsk potrzebowali czterech dni, by się z nią uporać. Przez ten czas do Motławy zrzucono 100 mln litrów ścieków. Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska przekonuje, że do katastrofy ekologicznej wtedy nie doszło.

W konsekwencji miasto Gdańsk, zgodnie z obowiązującym kontraktem, nałożyło na spółkę Saur Neptun Gdańsk karę w wysokości 332,5 tys. zł za "nieprawidłową realizację umowy". Saur Neptun Gdańsk na usuwanie skutków awarii wydało ok. 4 miliony złotych. - Na tę kwotę się składa zakup silników, dezynfekcja zalanych piwnic, wywóz nieczystości barkami i zamówienie napowietrzaczy wody - mówi Rusakiewicz.

 saur neptun

Siedziba Saur Neptun Gdańsk Fot. Radio Gdańsk/Maciej Naskręt


PODWYŻKA O 20 GROSZY NA METRZE SZEŚCIENNYM


Od zeszłego roku stawki za dostawę wody i odbiór ścieków należy regulować w uzgodnieniu z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. Chodzi o to, by lepiej nadzorować dystrybucję wody pitnej. Do 9 czerwca 2018 r. opłata za wodę i ścieki była stała - wynosiła za metr sześcienny wody i odprowadzenie metra sześciennego ścieków łącznie 9,81 zł. Po 9 czerwca 2018 r. natomiast nastąpiła nieznaczna obniżka - gospodarstwa domowe musiały płacić 9,78 zł, czyli 3 grosze mniej. Mimo to spółce udało się osiągnąć świetny wynik finansowy.

Teraz po cichu, praktycznie niezauważenie, wprowadzono wyższą stawkę. Od 9 czerwca 2019 roku gospodarstwa domowe płacą 9,98 zł za metr sześcienny wody i odprowadzenie metra sześciennego ścieków.

Trzeba trzymać się za portfel, bo w 2020 roku o tej porze zapłacimy już 10,18 zł łącznie za doprowadzenie metra sześciennego wody i odprowadzenie metra sześciennego ścieków.

Maciej Naskręt