Wiadomości
Koordynatorka aplikacji Monika Puchowska fot. Sylwia Mierzewska/UCK

wtorek,

11 czerwca 2019

18:43

To pierwsza taka aplikacja mobilna na Pomorzu. Szpital UCK chce być bliżej pacjentek z rakiem piersi

Aplikację mobilną dla swoich pacjentów przygotowało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Przeznaczona jest dla pacjentów leczących się w Centrum Chorób Piersi, ale ma być z czasem rozszerzana. Aplikacja porządkuje informacje na temat raka piersi, leczenia nowotworu i skutków ubocznych. Pomaga też poruszać się po szpitalu klinicznym i kontaktować z personelem medycznym. Można ją pobrać i używać za darmo.

- To przydatne narzędzie, dzięki któremu łatwo zdobyć wiarygodne informacje na temat nowotworu piersi. W czasie wizyty w gabinecie nie zawsze jest czas na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości. Pacjenci szukają odpowiedzi w internecie, a tam można trafić na nieprawdziwe informacje - mówi dr n. med. Jarosław Skokowski z Kliniki Chirurgii Onkologicznej UCK.

APLIKACJA Z PRZYDATNYMI INFORMACJAMI

- Aplikacja została tak zbudowana, by jej menu częściowo przypominało strukturę poradni leczenia piersi w UCK - wyjaśnia Monika Puchowska, koordynatorka powstania aplikacji. - Jedna ścieżka, to oferta dla pań, które są zdrowe i chcą jedynie kontrolować swoje piersi. Druga, to informacje dla kobiet, u których już rozpoznano raka. Aplikacja pozwala osobie korzystającej wybrać drogę najwłaściwszą dla jej stanu zdrowia - dodaje koordynatorka.

Aplikacja powstała, by na bieżąco monitorować stan pacjentów z rakiem piersi, a także zapewnić im dostęp do bieżących informacji dotyczących choroby. Autorką większości dostępnych artykułów jest dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka, koordynator Centrum Chorób Piersi UCK.

senkus elzbietaNa zdj. dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka. Fot. Joanna Matuszewska

- Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona w sposób maksymalnie przyjazny i łatwy w użyciu. Jednak to, o co najistotniejsze i najbardziej innowacyjne w tej aplikacji, to moduł zgłaszania działań niepożądanych, czyli np. pogarszającego się samopoczucia. To narzędzie daje nam możliwość szybszej, aktywnej reakcji. Tego rodzaju działania, nowatorskie w Polsce, mają udowodniony wpływ na poprawę wyników leczenia – tłumaczy onkolog.

STAŁY KONTAKT Z UCK

Pacjentki, które zainstalują aplikację na swoim telefonie, będą mogły codziennie wypełniać ankietę składającą się z kilkunastu pytań. Jednym z zadań będzie określenie swoich dolegliwości w skali od 1 do 4. W przypadku zaznaczenia 3. stopnia automatycznie zostanie wysyłany e-mail z informacją do pielęgniarki, która nawiąże kontakt z pacjentką.

- To narzędzie porządkuje chaos, jaki często dotyczy osób leczących się z powodu nowotworu. Dzięki aplikacji pacjentka może zapoznać się z historiami innych kobiet, które przeszły to samo leczenie. To bardzo pomaga uwierzyć, że można wyzdrowieć - dodaje psycholog kliniczny Milena Lachowicz. - Aplikacja jest bardzo przystępna w obsłudze, da sobie z nią radę każda osoba, nawet ktoś niezbyt zorientowany - dodaje psycholog.

TO NIE KONIEC DZIAŁAŃ

Aplikacja "Centrum Chorób Piersi UCK" to kolejne z działań, które zmierzają do poprawy jakości leczenia kobiet z nowotworem piersi w szpitalu klinicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Placówka chce działać w ramach tzw. breast unitu, czyli wyspecjalizowanego ośrodka leczenia raka piersi. - Chcemy poddać się międzynarodowej ocenie i uzyskać certyfikat - mówi dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski. Dodaje, że aplikacja dla osób korzystających z usług Centrum Chorób Piersi to początek. - Planujemy rozszerzyć zakres działania tego narzędzia o inne choroby onkologiczne, np. raka prostaty, czy płuca oraz o pacjentów poddawanych przeszczepom.

Centrum Chorób Piersi UCK to pierwsza aplikacja, jaką szpital z Pomorza przygotował dla swoich pacjentów. Można ją pobrać i korzystać z niej za darmo. Aktualnie dostępna jest w sklepie internetowym Google Play na telefony obsługiwane w systemie Android. Niebawem będzie dostępna również w App Store, dla użytkowników sytemu iOS.

 

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl