Wiadomości
Na zdjęciu między innymi zastępca wójta Gminy Kolbudy Wojciech Sosnowski (po lewej) i wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski (Fot. Radio Gdańsk/Daniel Wojciechowski)

wtorek,

11 czerwca 2019

18:46

Kolbudy mają szansę odzyskać linię kolejową nr 229? "To ułatwi dojazd do Trójmiasta"

Kolbudy mają szansę odzyskać połączenie kolejowe. Chodzi o reaktywację linii numer 229 na odcinku Pruszcz Gdański - Stara Piła. We wtorek samorządowcy podpisali list intencyjny w tej sprawie.

Rewitalizacja jest dopiero planowana, a list intencyjny jest wstępem do ewentualnej dalszej pracy. Wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski wyraził zadowolenie z tego, że samorządy lokalne odczuwają potrzebę wracania do rozmowy związanej z koleją. Dodał, że nie bez wpływu na ich decyzję są inwestycje przeprowadzone przez samorząd województwa, wśród których jest także Pomorska Kolej Metropolitalna.


MIESZKAŃCY SKAZANI NA SAMOCHODY

Samorządowcy z Pruszcza, Przywidza, Żukowa czy Kolbud podkreślają, że mieszkańcy są skazani na transport samochodowy. - Kolej może to zmienić i dać alternatywę. To ułatwi dojazd mieszkańców przede wszystkim gminy Pruszcz Gdański i Kolbudy do Trójmiasta. Liczymy na to, że rewitalizacja zostanie zrealizowana jak najszybciej – mówił zastępca Wójta Gminy Kolbudy Wojciech Sosnowski.

NIE JEŻDŻĄ OD 25 LAT

Linia 229 powstała w kilku etapach od lat 80 XIX wieku do początków wieku XX. Ruch pociągów na odcinku Pruszcz Gdański – Kartuzy odbywał się do 1994 roku.

Cały list intencyjny możecie przeczytać poniżej. 

 

Daniel Wojciechowski/mkul