Wiadomości
Aleksandra Dulkiewicz spotkała się z Mateuszem Morawieckim w siedzibie KPRM (Fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)

wtorek,

11 czerwca 2019

15:26

Po spotkaniu premiera z prezydent Gdańska. Część tez samorządowców niezgodna z konstytucją? Aleksandra Dulkiewicz: "Wiemy o tym"

W KPRM zakończyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydent Gdańska - Aleksandrą Dulkiewicz. Odbyło się ono z inicjatywy szefa rządu. Rzecznik rządu poinformował, że spotkanie odbyło się w "atmosferze rzetelnej troski o miejsca pamięci historycznej". Poruszono temat Westerplatte oraz Europejskiego Centrum Solidarności. Premier i prezydent rozmawiali także o 21 tezach samorządowców. Mateusz Morawiecki jest krytycznie nastawiony do części z nich i wątpi w ich zgodność z ustawą zasadniczą. - Wiemy o tym. Niektóre są niezgodne z konstytucją, ale to pole do rozmowy - przyznała Aleksandra Dulkiewicz.
Do spotkania prezydent Gdańska z szefem rządu doszło we wtorek po południu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 


TEZY NIEZGODNE Z KONSTYTUCJĄ?

W trakcie obchodów 4 czerwca w Gdańsku, ponad 400 samorządowców z całej Polski - wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i marszałków województw - przedstawiło 21 tez. Propozycje dotyczyły m.in. pełnego prawa do decydowania o całokształcie spraw lokalnych, przekształcenia Senatu RP w Izbę Samorządową, zniesienia odgórnego ograniczenia kadencyjności, obowiązkowych konsultacji z samorządami i społecznością lokalną wszystkich projektów ustaw i decentralizacji służby zdrowia.

Podczas spotkania Mateusz Morawiecki zaznaczył, że jest krytycznie nastawiony do niektórych z tez. - W przekonaniu pana premiera niektóre byłyby niezgodne z postanowieniami obowiązującej w Polsce konstytucji. Dzisiaj podczas tej rozmowy pan premier to podkreślił - powiedział po spotkaniu rzecznik rządu Piotr Mueller.

Pytana o kwestię 21 tez samorządowców Aleksandra Dulkiewicz potwierdziła, że ma świadomość, że część z nich jest niezgodna z ustawą zasadniczą. - Wiemy o tym. Powiedziałam, że to nie jest temat zamknięty. Premier przyjął niektóre postulaty z niepokojem, podkreśliłam, że te tezy, to zaproszenie do rozmowy. Niektóre są dzisiaj niezgodne z konstytucją, ale to pole do rozmowy o samorządzie - podkreślała prezydent Gdańska.

"ROZBIEŻNOŚCI" WS. WESTERPLATTE

Piotr Mueller poinformował, że premier i prezydent Gdańska rozmawiali także o sprawie Westerplatte. - Premier podkreślił podczas spotkania, że ważne jest, aby miejsca pamięci były "zaopiekowane" na bardzo wysokim poziomie - powiedział rzecznik rządu. - W przypadku Westerplatte mieliśmy takie wrażenie, że do tej pory niestety tak do końca nie było. Będziemy wspierać wszelkie działania, które umożliwią, aby to bardzo ważne miejsce pamięci dla Polaków było odpowiednio "zaopiekowane" - dodał Mueller. Na pytanie, czy premier i prezydent Gdańska osiągnęli jakiś konsensus ws. Westerplatte, rzecznik rządu odparł  "Nie, dzisiaj w tym zakresie pewnie zostały pewne rozbieżności. Kwestie opieki nad Westerplatte są przedmiotem troski rządu, w związku z tym ten projekt (ustawy) będzie wspierany, jeżeli chodzi o regulacje w tym zakresie, które są przedstawione w projekcie poselskim".

PREZYDENT ZAPROSIŁA PREMIERA

Do sprawy Westerplatte odniosła się także Aleksandra Dulkiewicz. - Apelowałam, żebyśmy porozmawiali o tym, jak upamiętnimy miejsce tej historycznej bitwy, ale też elementu ważnego dla tożsamości gdańszczan - mówiła. Prezydent Gdańska powiedziała, że wręczyła premierowi wysłane już w kwietniu zaproszenie do współorganizacji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Premier przyjął zaproszenie ze zrozumieniem, myślę, że wniosek, jaki mogę wyciągnąć, to że 1 września o 4:45 spotkamy się u stóp pomnika (na Westerplatte) - wyraziła nadzieję.

SPÓR O ECS

Prezydent Gdańska była pytana, czy podczas spotkania poruszona została kwestia sporu gdańskiego samorządu z resortem kultury o wpływ na Europejskie Centrum Solidarności, wyglądu wystawy stałej i zakresU finansowania przez MKiDN. - Pan premier poruszył temat ECS. Nie ukrywam, że gdy byliśmy w bardzo dużym kryzysie, a było to tuż po śmierci prezydenta Adamowicza, rozmawiałam telefonicznie z panem premierem, przed moim spotkaniem w lutym z premierem Glińskim i ministrem Sellinem. Premier wrócił do tej rozmowy i zapytał, czemu się nie dogadaliśmy. Ale to dwie strony muszą chcieć się porozumieć, a tutaj woli nie było - odpowiedziała Dulkiewicz. - Widzę, że jest to przedmiot troski pana premiera, także ECS, i myślę, że jesteśmy w dialogu - dodała.

Prezydent Gdańska zaznaczyła, że zaprosiła premiera do odwiedzenia ECS i do zwiedzenia wystawy stałej oraz do zapoznania się w pełni z jej treścią.

PAP/mim/mmt