Wiadomości
Prezes Daniel Obajtek zapewnił, że fuzja nie będzie oznaczać dla Pomorza utraty wpływów z podatków (Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

poniedziałek,

10 czerwca 2019

08:39

Prezes Obajtek: Wniosek koncentracyjny ws. Orlenu i Lotosu w najbliższych tygodniach. Siedziba spółki zostanie w Gdańsku

- Chcemy w ciągu najbliższych tygodni złożyć wniosek koncentracyjny ws. fuzji PKN Orlen z Lotosem - zapowiada w tygodniku "Sieci" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodaje, że fuzja, czyli wykup od Skarbu Państwa akcji Lotosu, nie będzie oznaczać dla Pomorza utraty wpływów z podatków.

- Siedziba spółki Lotos pozostanie w Gdańsku i tu, na takich samych zasadach jak dzisiaj, trafiać będzie część podatków CIT. Podobnie będzie z redystrybucją dochodów z PIT pracowników do lokalnego samorządu. Orlen ma bogatą historię przejęć i praktyka jest jedna - zawsze rozwijamy podmioty, w które inwestujemy pieniądze, a w konsekwencji ich wartość wzrasta. Tak było w przypadku Unipetrolu czy Możejek, które dziś przynoszą zyski. Tak było z Anwilem we Włocławku. Lotos zostaje na Wybrzeżu, zmieni się tylko właściciel. Przejmujemy Lotos, żeby inwestować i rozwijać polskie rafinerie, polski przemysł, również petrochemiczny - mówi Obajtek.

 
"KORZYSTNIE WPŁYNIE NA CENĘ NA STACJI"
 

- Jeśli staniemy się średnim graczem na globalnym rynku, łatwiej będzie nam negocjować ceny dostaw. Być może uda się zmniejszyć znaczenie pośredników i staniemy się bardziej odporni na wahania cen. Fuzja pozwoli zmniejszyć też koszty operacyjne, nie będziemy dublować pewnych procesów, a to może korzystnie wpłynąć na cenę na stacji - powiedział Obajtek.

 

Więcej w materiale naszego reportera Macieja Naskręta:

PAP/mk