Wiadomości
Tak ma wyglądać dworzec po przebudowie (fot. PKP S.A.)

niedziela,

09 czerwca 2019

20:05

Będzie przebudowa dworca głównego w Gdańsku. Kolejarze wydadzą na nią prawie 100 milionów

Mostostal Warszawa przebuduje dworzec główny w Gdańsku. Koszt remontu wynosi 99,6 mln zł brutto. Z nowego dworca pasażerowie skorzystają w drugiej połowie 2021 r. 

Przypomnijmy, że w marcu tego roku poznaliśmy oferty w przetargu na przebudowę dworca głównego PKP. O zamówienie ubiegały się firmy Mostostal Warszawa z ofertą na 99,6 mln zł brutto oraz Budimex, którego oferta wyniosła 109,1 mln zł brutto. Obie kwoty przekraczały budżet zamawiającego, określony na kwotę 83,4 mln zł brutto.

Co ważne, zamawiający postanowił zwiększyć sumę środków przeznaczonych na realizację prac i rozstrzygnął zamówienie. Jako że jednym kryterium wyboru była cena, zwycięzcą został Mostostal. Wybór nie jest jeszcze prawomocny.

PONAD DWA LATA NA PRACE

Na realizację całości zamówienia przeznaczono 118 tygodni od chwili podpisania umowy. Inwestycja obejmuje m.in. odnowienie elewacji dworca i przebudowę wnętrza obiektu, w tym odtworzenie historycznego wyglądu holu głównego. Zaplanowano też tunel podziemny, łączący budynek dworca z istniejącymi przejściami na perony oraz przystankami tramwajowymi.

wizualizacja hali

Wnętrze hali dworca głównego. Wizualizacja. Fot. PKP S.A.


OBLEGANA STACJA GDAŃSK GŁÓWNY


Na koniec warto wspomnieć, że Gdańsk Główny jest 10 stacją w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów z wynikiem w 2017 r. ok. 10,3 miliona podróżnych, co w przeliczeniu dobowym daje ok. 28 tys. osób. Na stacji Gdańsk Główny zatrzymuje się 350 pociągów na dobę.

W przyszłości PKP ma też ogłosić przetargi na rozbudowę dworca we Wrzeszczu i Oliwie. Inwestycje mają być wstępnie zrealizowane do 2021 r.


Maciej Naskręt