Wiadomości
Sopoccy strażacy w roku 2018 interweniowali 643 razy, (fot. Jurek Bartkowski/FotobankPL/UMS)

piątek,

24 maja 2019

16:26

Powiatowy dzień strażaka w Sopocie. "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek" [ZDJĘCIA]

W piątek swoje święto obchodzili strażacy z Sopotu. W czasie uroczystości z okazji powiatowego dnia strażaka wręczono wyróżnienia i nominacje na wyższe stopnie służbowe. Zaprezentowano także nowy sprzęt.


W Komendzie Miejskiej Straży Pożarnej w Sopocie świętowali strażacy wraz z rodzinami, przedstawiciele samorządu, służb ratunkowych i miejskich. Odbył się apel, w czasie którego przeczytano list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, wręczono wyróżnienia oraz nominowano strażaków na wyższe stopnie zawodowe. Rozstrzygnięto również konkurs z wiedzy o pożarnictwie, w którym udział brali uczniowie sopockich szkół i przedszkoli.

OTO STRAŻACKA DEWIZA


- Dziękuję wszystkim wam strażacy za zaangażowanie i trud włożony w codzienną pracę, służbę na rzecz bezpieczeństwa ludzi przebywających w Sopocie. Dziś obchodzimy nasze święto i z tej okazji życzę wam wszelkiej pomyślności i spełnienia marzeń, awansów i powodzenia w życiu rodzinnym. Dziękuję również służbom ratowniczym pomagającym nam przy zdarzeniach oraz wszystkim instytucjom, firmom, z którymi mamy okazję współpracować. Dzisiejsza służba stawia przed nami nowe wyzwania, ale obiecujemy, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by jak najszybciej i najlepiej nieść pomoc potrzebującym, w myśl strażackiej dewizy "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek" - mówił komendant Państwowej Straży Pożarnej w Sopocie Adam Polakowski.

DOBRY ROK DLA PSP W SOPOCIE

Komendant dodał, że rok 2018 był dla sopockiej straży udany finansowo. Strażacy otrzymali 164,5 tys. zł z budżetu państwa na zakup sprzętu i remont pomieszczeń. Były to środki z rezerwy celowej przeznaczone na realizację programu modernizacyjnego m.in. Państwowej Straży Pożarnej. Za te pieniądze wykonano remont świetlicy, kuchni, osuszono pomieszczenia magazynowe zlokalizowane w piwnicach komendy. Dokonano zakupu ubrań specjalnych, sprzętu do działań ratowniczych, hełmów, pilarek, zestawów oświetleniowych, skafandrów do pracy w wodzie itp.

- Zamontowaliśmy także instalację solarną do podgrzewania ciepłej wody użytkowej za kwotę 81 tys. zł ze środków gminy miasta Sopotu. Pod koniec roku 2018 zakupiliśmy również quada z przyczepą za 62 tys. zł, którą współfinansowały Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, gmina miasta Sopotu i pomorski komendant wojewódzki PSP. Mamy też nowy zestaw do ratownictwa drogowego, który kosztował 100 tys. zł - mówił Adam Polakowski.

LICZBA INTERWENCJI W ROKU 2018

Sopoccy strażacy w roku 2018 interweniowali 643 razy, w tym 94 razy gasili pożary, 431 razy zapobiegali miejscowym zagrożeniom. Aż 118 razy byli wzywani do fałszywych alarmów - głównie w wyniku wzbudzających się instalacji sygnalizacji pożaru. Przeprowadzili 116 kontroli w budynkach, wskutek czego wydano 57 decyzji administracyjnych nakazujących usunięcie stwierdzonych uchybień. Strażacy organizowali także akcje propagujące bezpieczne zachowanie.

Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl


Zobacz Galerię