Wiadomości
GZDiZ zachęca też mieszkańców do tego, by sami wysiewali rośliny pożyteczne dla owadów na balkonach czy w przydomowych ogrodach (Fot. PxHere)

sobota,

25 maja 2019

10:01

Ucieszą oko i... pszczoły. W Gdańsku pojawią się specjalne rabaty

Łąki kwietne i pożytki pszczele już niebawem zakwitną w Gdańsku. Miasto robi ukłon w stronę owadów i obsiewa wybrane tereny konkretnymi gatunkami roślin.
W tym celu w Parku Reagana w pobliżu zatok postojowych wzdłuż ul. L. Kaczyńskiego pojawią się koper, nagietek, facelia błękitna, czarnuszka, lucerna, ostrożeń, kosmos, ślaz i kolendra. Taka mieszanka ma zagwarantować, że rabata będzie atrakcyjna i wizualnie, i dla owadów - cały sezon.

POŻYTECZNE I EKOLOGICZNE

- Łąki kwietne i pożytki dla owadów są ekologiczne, pożyteczne i praktyczne. - Mamy mniejsze koszty utrzymania zieleni, bo taka łąka kwietna jest koszona tylko raz w roku – mówi Ewelina Latoszewska z Działu Utrzymania Zieleni Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

GZDiZ zachęca też mieszkańców do tego, by sami wysiewali rośliny pożyteczne dla owadów na balkonach czy w przydomowych ogrodach. Każda dodatkowa roślina nektarodajna zwiększa szanse na przetrwanie między innymi pszczół.

pszczolki
(Fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni)

GDAŃSK POMAGA PSZCZOŁOM

Łąki kwietne i pożytki dla owadów są elementem programu "Gdańsk pomaga pszczołom", który został zainaugurowany w 2017 roku. W jego ramach tworzone są też specjalne "hoteliki" dla pszczół – niewielkie budowle z naturalnych materiałów, które zapewniają owadom pszczołowatym schronienie.

Aleksandra Nietopiel/mar