Wiadomości
Wycinka lasu pod przekop Mierzei Wiślanej w Skowronkach (fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

środa,

22 maja 2019

17:21

Otwarcie ofert na wykonanie przekopu Mierzei Wiślanej. Podobne, dobrze skalkulowane i... za wysokie

Siedem ofert wpłynęło w przetargu na wykonanie pierwszego etapu połączenia wodnego Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską. Za budowę kanału, portu osłonowego i sztucznej wyspy firmy i konsorcja z Polski, Chin oraz Belgii chcą od 992 mln zł do 1,44 mld zł. To znacznie więcej, niż przygotowany na ten cel budżet.

Na pierwszy etap prac przewidziano kwotę 718 mln złotych.

- Zdecydowana większość ofert finansowo jest do siebie podobna. To oznacza, że przedsiębiorcy dobrze skalkulowali zakres prac, a proponowane ceny odpowiadają sytuacji na rynku - komentuje Adam Nadolny, główny projektant budowy połączenia wodnego Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską z firmy Mosty Gdańsk.

OGROM PRACY PRZED KOMISJĄ

O wyborze ewentualnego wykonawcy pierwszego etapu prac zadecyduje cena. Wszyscy oferenci zaproponowali taki sam, pięcioletni okres gwarancji i identyczny czas na realizację inwestycji. Decyzji o rozstrzygnięciu bądź unieważnieniu przetargu spodziewać się można w lipcu.

- Teraz rozpoczynają się prace komisji przetargowej - mówi Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni. - Analiza dokumentów potrwa od kilku do kilkunastu tygodni. Dokładnie nie jesteśmy w stanie określić terminu, gdyż komisję czeka ogrom pracy - dodaje.

PRACE MOGĄ ROZPOCZĄĆ SIĘ W TYM ROKU

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości oraz 5 metrów głębokości. Umożliwi wpływanie do elbląskiego portu jednostkom o długości do 100 metrów. Według wyliczeń sprzed kilku lat, finansowana z budżetu państwa inwestycja miała kosztować ok. 880 mln zł. Jeśli przetarg na pierwszą część inwestycji zostanie rozstrzygnięty, prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

 

Marcin Lange/mrud