Wiadomości
Od 1 lipca poszerzy się w Gdańsku sama płatna strefa. Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

wtorek,

21 maja 2019

09:18

Płatne parkowanie w Gdańsku będzie obowiązywać trzy godziny dłużej. Za sam postój też zapłacimy więcej

Nie, jak dotąd, od 9:00 do 17:00, ale aż do 20:00 będą musieli płacić za parkowanie w ścisłym centrum kierowcy w Gdańsku. 28 maja wchodzą w życie nowe przepisy, wydłużające czas poboru opłat w miejskiej strefie. Jak tłumaczy Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni  - celem zmian jest wymuszenie tak zwanej rotacji na obszarze między ulicami Ogarną i Szeroką.

- Obszar Głównego Miasta, częściej niż inne, jest odwiedzany przez kierowców z całego miasta oraz turystów. W związku z wprowadzonymi zmianami zmodyfikowane zostanie oznaczenie literowe sektora Główne Miasto, które pojawi się na znakach. Dotychczas sektor Głównego Miasta posiadał oznaczenie AG, od 28 maja będzie to EG. Litera "E" wskazuje, że w danym sektorze opłaty pobierane są od 9:00 do 20:00. Adekwatne oznaczenia pojawią się również na parkometrach, by osoby posługujące się aplikacjami mobilnymi mogły wprowadzić właściwy skrót (GDAE) podczas wnoszenia opłaty - tłumaczy Kiljan.


Na Głównym Mieście rozpoczęła się akcja informacyjna. Ulotki trafią między innymi za wycieraczki zaparkowanych tam aut.

ZAPŁACIMY WIĘCEJ

Od 1 lipca natomiast poszerzy się sama płatna strefa. Za postój płacić trzeba będzie też na ulicach Targ Rakowy. Od 9 września także na 3 Maja oraz Jaśkowej Dolinie i Pawłowskiego we Wrzeszczu oraz Robotniczej, Nowomiejskiej i Jaracza na Młodym Mieście. W tym czasie o 30 groszy wzrosną też stawki za godzinę parkowanie.

- Od 9 września będą obowiązywać również nowe wysokości opłat zryczałtowanych dla mieszkańców użytkujących większą liczbę pojazdów. Wydanie karty opłaty zryczałtowanej mieszkańca dla trzeciego i każdego następnego pojazdu wiązało się będzie z koniecznością zapłacenia 50 zł miesięcznie. Za pierwszy i drugi pojazd opłata pozostaje w dotychczasowej wysokości 10 zł za miesiąc. Karty dla trzeciego i następnego pojazdu wykupione przed 9 września zachowują ważność do daty, do której zostały wydane - dodaje Magdalena Kiljan.
 
Sebastian Kwiatkowski/mk