Wiadomości
Na otwarciu Centrum obecny był Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego. Fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange

poniedziałek,

20 maja 2019

16:28

W Gdyni otwarto Centrum Obsługi Przedsiębiorców. Jarosław Gowin: "Doskonała wiadomość dla właścicieli małych i średnich firm"

Wsparcie rozwoju małych i średnich firm, kredytowanie inwestycji, czy pomoc w ekspansji na zagraniczne rynki. W poniedziałek w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym otwarte zostało Centrum Obsługi Przedsiębiorców. To placówka należąca do rządowej Agencji Rozwoju Przemysłu, która w zamyśle ma ułatwić właścicielom firm współpracę z administracją publiczną.
- Uruchomienie takiego miejsca to doskonała wiadomość przede wszystkim dla właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział obecny na uroczystym otwarciu gdyńskiego COP-u Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego.

DORADZĄ I UDZIELĄ KREDYTU

- Ta instytucja z jednej strony będzie pełniła funkcję doradczą, z drugiej zaś będzie udzielała kredytów małym i średnim przedsiębiorstwom. Polska gospodarka rozwija się znakomicie, ale mimo to dla wielu małych firm banki z ich wyśrubowanymi warunkami kredytowymi są po prostu niedostępne. I właśnie w tę lukę wchodzi Centrum Obsługi Przedsiębiorców. COP-y oferować będą przedsiębiorcom pożyczki inwestycyjne, restrukturyzacyjne, obrotowe, czy też na finansowanie realizowanych kontraktów. Ale nie tylko. Instytucja ma być dla właścicieli firm tzw. "oknem na świat" i wspierać ich w ekspansji na zagraniczne rynki. Docelowo, przedsiębiorcy w COP-ie skorzystać będą mogli również z oferty leasingowej - mówił wicepremier.

WSZYSTKO W JEDNYM MIEJSCU

- Chcemy, aby przedsiębiorca w jednym miejscu mógł załatwić wszelkie potrzeby bez konieczności kontaktowania się z wieloma instytucjami - mówi Konrad Trzonkowski, dyrektor zarządzający Agencji Rozwoju Przemysłu. - Chcemy być pośrednikiem dla właścicieli firm. Ale takim, który dopasuje ofertę i nada jej parametry idealnie skrojone pod danego przedsiębiorcę - dodaje Konrad Trzonkowski.

Na wparcie kredytowe przedsiębiorców poprzez Centra Obsługi Przedsiębiorców, Agencja Rozwoju Przemysłu planuje przeznaczyć w tym roku 200 milionów złotych. W kolejnych latach środków ma być więcej. W tej chwili, oprócz Gdyni, Centra funkcjonują też we Wrocławiu i Katowicach, a trzy kolejne powstaną do końca roku.

Marcin Lange/mar