Wiadomości
Książki można oddawać w kilkudziesięciu miejscach w Trójmieście i Pruszczu Gdańskim. fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz

poniedziałek,

20 maja 2019

07:09

Masz książki w dobrym stanie, które już przeczytałeś? Oddaj je na rzecz akcji Zaczytani i wesprzyj potrzebujących

Do 26 maja można przekazywać książki w ramach akcji charytatywnej Zaczytani. Następnie dary trafią do mini-biblioteczek w placówkach medycznych w całej Polsce.

- Zbiórka organizowana jest po raz piąty - mówi jej koordynatorka w Trójmieście Justyna Szybska-Lewandowska. - Przede wszystkim chodzi o promocję czytelnictwa, ale również wspieramy różnego rodzaju hospicja, szpitale czy domy dziecka. Książki trafiają właśnie do takich punktów, dzięki czemu możemy nieść uśmiech, zachęcając do czytania książek - dodaje.

KAŻDY MOŻE POMÓC
 
- Zbieramy książki w stanie dobrym, najlepiej wydane po 2000 roku, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, w takim stanie, jakbyśmy chcieli przekazać je komuś bliskiemu, czyli niezniszczone - dodaje koordynatorka Mirella Makurat.

W Trójmieście oddawać książki można między innymi w Europejskim Centrum Solidarności, Teatrze Wybrzeże i Teatrze Miniatura w Gdańsku oraz filiach biblioteczny w Gdyni. Lista placówek dostępna jest >>>TUTAJ.
 
WYJĄTKOWE ŁAWKI

Jednym z elementów akcji na Pomorzu są także tzw. Zaczytane ławki, które niedawno stanęły w Forum Gdańsk. Jak wyjaśniają koordynatorki, mają one promować sięganie po literaturę.

- Są piękne, kolorowe i inspirowane postaciami z bajek. Niektóre ławeczki mają też swoich ambasadorów. Jest to np. aktorka Agnieszka Sienkiewicz, która jest ambasadorem ławeczki związanej z "Małym Księciem" czy artystka kabaretowa Katarzyna Pakosińska, która ma swoją "malinową ławeczkę", inspirowaną wydarzeniami z jej książki - kończy.


Dominika Raszkiewicz