Wiadomości
Do pomagania innym wystarczą chęci i krótkie szkolenie. Fot. Pixabay

czwartek,

16 maja 2019

18:38

Gdyński MOPS potrzebuje wolontariuszy. Na czym polegają zadania takich osób?

Mile widziane są osoby w każdym wieku - zarówno do udzielania korepetycji dzieciom z rodzin będących pod opieką gdyńskiego MOPS-u, jak i wsparcia osób niepełnosprawnych i starszych. W tym drugim przypadku wolontariat sprowadza się do pomocy między innymi przy wyjściach na spacer, do kina, lekarza, czy czytania prasy i książek.

- Kandydaci na wolontariuszy przechodzą dwugodzinne szkolenie z zasad, jakie obowiązują w pracy w tej roli. Do tego dochodzi też szkolenie BHP. Warto też dodać, iż osoby niepełnoletnie muszą też posiadać pisemną zgodę od rodzica - mówi Aleksandra Bladoszewska, koordynatorka do spraw wolontariatu w MOPS-ie Gdynia.

KILKA GODZIN W MIESIĄCU NA POMAGANIE INNYM

- Po wypełnieniu tych procedur, wolontariuszowi znajdujemy osobę w rejonie jego zamieszkania, aby nie generować dodatkowych kosztów związanych z dojazdami, i aby szanować jego czas. Do pierwszego, zapoznawczego spotkania, dochodzi w obecności pracowników MOPS-u - dodaje Aleksandra Bladoszewska.

Praca wolontariusza ogranicza się do kilku godzin w miesiącu. Zainteresowani mogą zgłaszać się do siedziby MOPS-u przy ul. Grabowo 2. W tej chwili gdyński MOPS wspiera w ten sposób około 50 osób.

 

Marcin Lange/pb