Wiadomości
Autobusy ZKM Gdynia. Fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz

czwartek,

16 maja 2019

18:20

W gdyńskich autobusach dwa rowery się nie zmieszczą. Szykują się zmiany w komunikacji miejskiej

Z początkiem wakacji powinien zacząć obowiązywać nowy regulamin Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Dokument trafi pod głosowanie Rady Miasta w środę, ale jego uchwalenie to tylko formalność. Nowe zasady dotyczyć będą przede wszystkim przewozu rowerów w gdyńskiej komunikacji.

Rowery transportować będzie można jedynie w przypadku, gdy w autobusie lub trolejbusie nie będzie osoby z wózkiem dziecięcym bądź poruszającej się na wózku inwalidzkim. Co więcej, w pojeździe jednocześnie przewozić będzie można tylko jeden rower.

ROWERZYSTA USTĄPI

- W przypadku, gdy w autobusie lub trolejbusie podróżuje już osoba z rowerem, a na kolejnym przystanku do pojazdu wejść chce osoba z wózkiem dziecięcym lub poruszająca się na wózku inwalidzkim, rowerzysta zobowiązany będzie opuścić pojazd - mówi Stanisław Taube ze związków zawodowych Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni. - Kolejna istotna kwestia, to konieczność zamocowania roweru w pojazdach specjalnymi pasami. Te właśnie są zamawiane przez komunalne spółki przewozowe i do wakacji mają być w autobusach i trolejbusach zamontowane - dodaje.

O uregulowanie zasad przewozu rowerów wnioskowali związkowcy z komunalnych spółek przewozowych. Negocjacje w tej sprawie trwały rok.


Marcin Lange/mrud