Wiadomości
Morawiecki zapewnił w czwartek na Twitterze, że taki test nie zostanie wprowadzony. Fot. PAP/Piotr Nowak

czwartek,

16 maja 2019

09:21

Mateusz Morawiecki zapewnia: "Nie będzie żadnego testu przedsiębiorcy". Ale jest inny pomysł

Premier Mateusz Morawiecki przed wylotem do Brukseli, gdzie w czwartek będzie mówił o ograniczeniu luki VAT i CIT podkreślił, że nie będzie testu przedsiębiorcy. Szef rządu odniósł się w ten sposób do medialnych doniesień dotyczących testu.
W czwartek "Rzeczpospolita" opublikowała list polskiego mikrobiznesmana, który apeluje do premiera o wycofanie się z wprowadzenia testu przedsiębiorcy. Kilka dni wcześniej "Rz" napisała, że pomimo zapewnień, zgodnie z którymi takiego testu nie będzie, zmiany przepisów są wciąż przygotowywane.

"NIE BĘDZIE ŻADNEGO TESTU"
 
Morawiecki zapewnił w czwartek na Twitterze, że taki test nie zostanie wprowadzony. "Za godzinę lecę do Brukseli, gdzie będę mówił o naszych sukcesach w ograniczaniu luki VAT i CIT. Ale jeszcze zanim wystartuję, chcę jasno powiedzieć, bo widzę, że sprawa ciągle wywołuje emocje: NIE BĘDZIE ŻADNEGO TESTU PRZEDSIĘBIORCY" - napisał premier.

Tzw. test przedsiębiorcy miałby umożliwić określenie, kto rzeczywiście jest przedsiębiorcą, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania. Został on uwzględniony w projekcie Aktualizacji Programu Konwergencji (APK). Z przyjętej w pod koniec kwietnia przez rząd APK wykreślono jednak zapisy dotyczące "testu przedsiębiorcy".

WSPÓLNIE WYPRACOWANE ZMIANY
 

Zamiast proponowanego pierwotnie przez MF testu, resort finansów postuluje uszczelnienie kwalifikacji przychodów do źródła "pozarolnicza działalność gospodarcza" - zmiany mają być wypracowane wspólnie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju i Radą Dialogu Społecznego.

Podczas czwartkowej wizyty w Brukseli szef rządu weźmie udział w konferencji "Przyszłość opodatkowania w UE" w think tanku Bruegel, a także w konferencji z okazji 15-lecia Polski w UE w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE. Morawiecki zainauguruje również centrum, mające wspierać polskie firmy i naukę w Brukseli "Business and Science Poland".

 

PAP/mk