Wiadomości
Wojciech Karolak zagra w Radiu Gdańsk Fot. Agencja KFP/Anna Rezulak

czwartek,

16 maja 2019

10:45

Jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych w historii wystąpi w Radiu Gdańsk. Koncert Wojciecha Karolaka w 80. urodziny artysty

Kompozytor, pianista, saksofonista altowy i tenorowy, jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych w historii i prawdopodobnie najbardziej znany polski wirtuoz organów Hammonda - Wojciech Karolak - wystąpi w Radiu Gdańsk. Koncert odbędzie się we wtorek 28 maja i nie jest to przypadkowa data. Tego dnia artysta obchodzi 80. urodziny.

Swoją muzyczną karierę Karolak zaczynał jako saksofonista. W latach 1959-1960 występował w "The Wreckers" Trzaskowskiego. Grał także w zespołach Andrzeja Kurylewicza i Jerzego Matuszkiewicza. W 1961 roku całkowicie poświęcił się pianistyce. W 1962 roku założył, wspólnie z Romanem Dylągiem i Andrzejem Dąbrowskim, The Karolak Trio - nagrał z nim pierwszą autorską płytę.

Karolak pisał piosenki rozrywkowe i kabaretowe, najczęściej do tekstów żony - Marii Czubaszek.

W latach 80. pisał także suity, muzykę do filmów i spektakli teatralnych oraz liczne tematy jazzowe. Jednym z obrazów, do którego pisał muzykę, była Konopielka w reżyserii Witolda Leszczyńskiego. W 2007 roku pojawił się w filmie "Ryś" w roli Boogiewoogiewicza.

Koncert odbędzie się 28 maja w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna o 19:05. Wejściówki będzie można zdobyć na naszej antenie.

pOr