Wiadomości
Stare groby, wybudowane w latach 60. Fot. Radio Gdańsk/Tomasz Gdaniec

środa,

15 maja 2019

14:12

Tczew wesprze budowę pomnika ofiar Szpęgawska. Wciąż nie znamy wykonawcy monumentu

Tczewscy urzędnicy chcą przekazać 60 tys. złotych na budowę pomnika ofiar Szpęgawska. Szacunkowy koszt powstania monumentu to 1,5 mln zł. Konieczne będzie jednak powtórzenie przetargu, bo najtańsza z konkursowych ofert opiewała na niemal dwa razy wyższą kwotę.

Miejscy urzędnicy chcą przekazać 60 tys. złotych na budowę pomnika ofiar Szpęgawska.

- Zdecydowaliśmy się wesprzeć inicjatywę z uwagi na to, że pomnik upamiętnia także poległych mieszkańców Tczewa - wyjaśnia Małgorzata Mykowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie.

INSTALACJA MA BYĆ GOTOWA WE WRZEŚNIU

Decyzję prezydenta musi zatwierdzić jeszcze Rada Miejska. Uchwałę w sprawie przekazania pieniędzy samorządowcy przegłosują na sesji pod koniec maja.

Pomnik ma przypominać ścięty, betonowy las z wyrytymi imionami i nazwiskami osób pomordowanych. Instalacja ma być gotowa na obchody 80. rocznicy zbrodni, które odbędą się we wrześniu.

KONIECZNY PONOWNY PRZETARG

Jak informuje Mariusz Karpała ze starogardzkiego urzędu gminy, pierwszy konkurs nie wyłonił wykonawcy inwestycji. Na konkurs wpłynęły trzy oferty. Najtańsza z nich opiewała na ponad 2,7 mln zł, a najdroższa przekroczyła 3,4 mln zł. To o 1,8 mln zł więcej niż zarezerwowano na ten cel. Urzędnicy niebawem ogłoszą kolejny przetarg.

 

Tomasz Gdaniec/mrud