Wiadomości
Uczestnicy "Rozmów Gdańskich" podkreślali rolę bezpieczeństwa Fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski

środa,

15 maja 2019

13:45

Eksperci z całego świata o cyberbezpieczeństwie w Gdańsku. "Musimy być krok przed hakerami"

Jak bronić się przed cyberprzestępczością? - to jeden z tematów 20. "Rozmów Gdańskich".  Międzynarodowe grono ekspertów wymienia w Gdańsku doświadczenia na temat aktualnych wyzwań bezpieczeństwa.
Prelegenci mają na uwadze fakt, że w ubiegłym roku weszła w życie ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

- Służby są dobrze przygotowane na odparcie ataku hakerów. Musimy być krok przed nimi, bo ich działalność może sparaliżować nasze codzienne życie. Profil zaufany, warstwa elektroniczna w dowodzie osobistym, internetowe rozliczanie podatków, e-recepty - każde zakłócenie tego typu usług będzie miało bezpośredni wpływ zarówno na obywateli, jak i funkcjonowanie przedsiębiorstw w Polsce - przyznaje Robert Kośla z Ministerstwa Cyfryzacji.

BEZPIECZEŃSTWO OBYWATELI JEST NAJWAŻNIEJSZE

- Tak, jak powiedział prezydent Andrzej Duda - silne państwo to takie, które potrafi zapewnić bezpieczeństwo obywatelom. My jesteśmy za to bezpieczeństwo odpowiedzialni. Te spotkania zawsze przynoszą owoce, a także są okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów pomiędzy osobami, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo na różnych poziomach. Mamy tu gości z całego świata - dodał wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

"Rozmowy Gdańskie" odbywają się już po raz dwudziesty. Konferencja potrwa dwa dni.

Grzegorz Armatowski/pb